Władze promują proekologiczne inwestycje… tymczasem w centrum smog
W centrum Poddębic (i nie tylko), przy chłodniejszej aurze, odpalane są kopciuchy. Gołym okiem widać, a ponadto czuć, że jeszcze w wielu domach opala się węglem lub drewnem. I oby tylko tym…
– Nieraz czuć plastik i na pewno niektórzy wrzucają do pieców takie surowce. Generalnie w centrum Poddębic w czasie sezonu grzewczego robi się szaro. O ekologii w takich warunkach trudno jest mówić – usłyszeliśmy od pana Adama.
Władze miasta przekonują, że postawiły na proekologiczne działania.
– Poddębice realizują szereg programów proekologicznych. Gmina jest w dużej mierze zgazyfikowana, ale dzięki wydobyciu wód termalnych rozwija się w tym zakresie.
W ciągu dekady udało się wybudować odwiert geotermalny, powstała ciepłownia, geotermalna sieć cieplna, zrewitalizowano kompleks termalny. Na inwestycje termalne wydane zostało około 140 mln zł. Obecnie Geotermia ogrzewa ponad 70% powierzchni miasta. Poza budynkami użyteczności publicznej, takimi jak szkoły, przedszkole, szpital, urzędy, biblioteki, pałac, straż, bank, odbiorcami są mieszkańcy bloków oraz domków jednorodzinnych, czyli odbiorcy indywidualni. Przyłączenie do geotermalnej sieci ciepłowniczej obiektów, które dotąd były zasilane indywidualnymi źródłami lub kotłowniami osiedlowymi na gaz ziemny czy biomasę, prowadzi do ograniczania emisji szkodliwych pyłów oraz gazów w mieście i tym samym poprawia jakość powietrza. Przedsięwzięcie to, jak i działania w rozwój Geotermii, zostały nagrodzone przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej w konkursie pn. Innowacyjny Samorząd 2020.
Oczekujemy na nową perspektywę finansowania i jeśli tylko będzie możliwość, to będziemy aplikować o środki. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z programu „Czyste Powietrze”, który realizuje WFOŚiGW – mówi burmistrz Piotr Sęczkowski.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.