Winnica Bogumiła na skarpie
Już niebawem rozpocznie się metamorfoza placu Bogumiła w Uniejowie. Zagospodarowania przestrzeni podejmie się firma z Poddębic wyłoniona w drodze postępowania przetargowego.
Przestrzeń będąca przedmiotem zamówienia zlokalizowana jest na działce znajdującej się naprzeciwko nowej siedziby Biblioteki Miejskiej w Uniejowie. W chwili obecnej plac na skarpie jest jeszcze w stanie „surowym”, jednak w myśl ustaleń zawartych w umowie, teren nabierze właściwych kształtów jeszcze w połowie tego roku.
Zwycięską firmą, która podejmie się realizacji zamówienia jest Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska i Melioracji EKOMEL z siedzibą w Poddębicach, wyłoniona w drodze 4. przetargu. Koszt przedsięwzięcia opiewa na sumę blisko 2 mln złotych, ale i tak kwotę można uznać za „rozsądną” na tle pozostałych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Roboty budowlane rozpoczną się już wkrótce, a jako sfinalizowanie przygotowań do rozpoczęcia prac można traktować podpisanie umowy w dniu 25 stycznia br. Obecni w tym wydarzeniu byli: burmistrz Józef Kaczmarek oraz Sebastian Pietras – prezes zarządu.
Inwestycja będzie polegała w pierwszej kolejności na odkrzaczeniu i wyrównaniu terenu ze spadkiem od parkingu przy ul. Kościelnickiej do rzeki. Wygodne poruszanie się po spadzistej działce umożliwią schody łączące ul. Kościelnicką z nowymi bulwarami. Sercem projektu jest fontanna z kaskadowo płynącą wodą, co umożliwi instalacja zamkniętego obiegu wody oraz budowa specjalnego zbiornika na skarpie i koryta strumienia.
Całości dopełnią tarasy ziemne z nasadzeniami winorośli oraz elementy małej architektury takie jak: ławki, siedziska czy kosze na śmieci, a także oświetlenie terenu, które pozwoli gościom przyjemnie spędzić czas, niezależnie od pory dnia. Otwarty, zielony plac zapewne będzie zachęcać do społecznych interakcji i odpoczynku.
Zagospodarowana winnica na skarpie, pamiętana przez wielu mieszkańców jako „księdza ogród” bez wątpienia odmieni tę część miasta, stanie się kolejnym elementem infrastruktury turystycznej, przyciągającym gości i zachęcającym do integracji społecznej poprzez wspólne spotkania i rozmowy. Projektanci dołożyli także starań, aby plac spójnie komponował się z założeniami przyjętymi dla bulwarów.
Wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja, uwzględniająca kompleksową przebudowę obu brzegów rzeki to przedsięwzięcie rzędu ponad 12 milionów złotych. Na budowę turystycznej infrastruktury i zagospodarowanie terenu wzdłuż Warty samorząd pozyskał 6,5 mln zł unijnego wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Oś Priorytetowa VI Rewitalizacja i Potencjał Endogeniczny Regionu. Działanie VI 2. Rozwój Gospodarki Turystycznej. Poddziałanie VI.2.1 Rozwój Gospodarki Turystycznej.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.