Wielkanoc będzie zupełnie inna…
Prezydium Episkopatu Polski ze względu na stan epidemii wydaje wskazania dotyczące świąt.
Dużą zmianą dla wszystkich wiernych będzie brak tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.
Biskupi zalecają, aby w tym roku zrezygnować z organizowania tego obrzędu w kościołach. W zamian proponują wiernym odmówienie modlitwy błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.
– Rzeczywiście w tym roku nie będziemy święcić pokarmów. Nie ukrywam, że jest to smutne, choć oczywiście rozumiem powody tej decyzji – mówi ks. Zbigniew Kaczmarkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Ozorkowie. – Cóż mógłbym powiedzieć zdezorientowanym parafianom? Żeby byli spokojni, bo wystarczy odmówić modlitwę błogosławieństwa przy śniadaniu wielkanocnym.
W niedzielę msze święte będą się odbywały. Biskupi nie zalecają jednak kropienia wiernych wodą święconą w Wigilię Paschalną i Wielkanoc. W niektórych przypadkach księża będą mogli otrzymać zezwolenie na odprawienie większej liczby mszy świętych dla dobra wiernych. W ozorkowskiej parafii najprawdopodobniej liczba wiernych, którzy będą mogli uczestniczyć we mszach nie zwiększy się.
– Raczej pozostaniemy przy takiej liczbie, która jest obecnie. W kościele nie może być teraz więcej niż kilku wiernych – słyszymy od duchownego.
Wielki Post to też czas, w którym wielu katolików korzysta ze spowiedzi. Tu też zachowane są środki ostrożności.
– Codziennie dezynfekujemy konfesjonały płynem antybakteryjnym. Jest też potrzeba dezynfekcji całego wnętrza świątyni, ławek i klamek – dodaje proboszcz.
Obrzędy błogosławieństw pokarmów na stół wielkanocny
Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzielimy się wzajemnie.
Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.
Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy
Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.
Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.
Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.
Nie poświęcamy pokarmów wodą święconą
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.