HomeAktualności z regionuW Tumie oryginalna inicjatywa proboszcza

W Tumie oryginalna inicjatywa proboszcza

Polski Kościół postanowił, że z uwagi na pandemię koronawirusa w Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w świątyniach, ani innych miejscach publicznych. Ksiądz Piotr Nowak, proboszcz parafii w Tumie, wyszedł z własną inicjatywą, by zachować tradycję.

Kapłan zamierza jeździć samochodem i przy drodze błogosławić pokarmy w koszyczkach. W wyznaczonych miejscach będą też odmawiane modlitwy.

Choć modlitwa w domu ma wystarczyć, by przeprowadzić błogosławieństwo posiłku przed wielkanocnym śniadaniem, wiele osób ze smutkiem przyjęło informację, że tradycyjnego święcenia pokarmów w tym roku w kościołach nie będzie. To przecież jedna z ważniejszych tradycji świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Parafianie z Tumu z dużą radością przyjęli więc informację, że koszyczki jednak mogą przygotować a pokarmy pobłogosławi ksiądz proboszcz.

– Rozmawiałem z parafianami, którzy ze zmartwieniem pytali, jak to? Nie będzie święcenia pokarmów? Po wielu takich sygnałach i modlitwie przyszedł mi do głowy ten pomysł. Nie będzie to święcenie pokarmów w znanej nam z kościoła formie, ale błogosławieństwo. Będzie to wyglądało tak, że objadę miejscowości naszej parafii w samochodzie z otwieranym dachem. Na drodze, z otwartego dachu będę błogosławił pokarmy. Każdy mieszkaniec, który ma takie życzenie, może przygotować koszyczek i zaczekać przy swojej posesji – mówi ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie. – Wszystko oczywiście przebiegnie z zachowaniem odpowiednich dystansów, tak byśmy byli bezpieczni. W naszej parafii mam znacznie łatwiej, żeby w taki sposób pobłogosławić pokarmy na Wielkanocne śniadanie. W dużych parafiach, czy w miastach takich możliwości nie ma.

Na zdjęciu – ks. proboszcz Piotr Nowak

Błogosławieństwo pokarmów rozpocznie się w Wielką Sobotę o godzinie 10. W pierwszej kolejności ksiądz proboszcz P. Nowak odwiedzi Kwiatkówek.

Na tegoroczną Wielkanoc, kościół dał wiernym wskazówkę – obrzęd błogosławieństwa posiłku można przeprowadzić w domu tuż przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

Jak poświęcić pokarm w domu?

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

„Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” (1 Tes 5, 16-18)
Albo:
„Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.” (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Ojciec rodziny: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

UDOSTĘPNIJ:
Czyszczenie wiat i p
Kradną na potęgę
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.