W Łęczycy rośnie liczba oszustw „na Blik-a”. Policja ostrzega i prosi o czujność
Policjanci z łęczyckiej komendy ostrzegają przed metodą wyłudzania pieniędzy przy wykorzystaniu kodu „BLIK”. Oszuści dzwoniąc podają się za przedstawicieli banków, bądź za pośrednictwem komunikatorów podszywają się pod znajomych i uzyskują kod z dostępem do płatności. Tylko w ubiegłym tygodniu policjanci z łęczyckiej komendy zostali zaalarmowani o trzech takich przestępstwach. To kolejna metoda wyłudzania pieniędzy, na którą, niestety dają się oszukać mieszkańcy powiatu łęczyckiego i nie tylko.
Oszukani mieszkańcy powiatu łęczyckiego, przez utratę czujności, stracili po kilkaset złotych. Warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania za każdym razem, jeśli sprawa dotyczy pieniędzy i nie podejmować pochopnych decyzji. Oszuści stosują bardzo wiele metod wyłudzenia pieniędzy, które wciąż, niestety, są skuteczne.
Na czym polega metoda „na BLIK”? Chcąc wyłudzić pieniądze oszuści za pomocą powszechnych komunikatorów podają się za znajomych potencjalnej ofiary i pod pretekstem pilnych płatności proszą o wygenerowanie kodu blik. Najczęściej tłumaczą to chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie. W ten sposób łatwowierność prowadzi do uszczuplenia oszczędności. Kolejny sposób to telefon od rzekomego przedstawiciela firmy pożyczkowej. „Konsultant” informuje, że na nasz wniosek został przyznana pożyczka i prosi o numer konta, a kiedy temu zaprzeczamy przekazuje, że skontaktuje się z naszym bankiem i za kilka minut zadzwoni do nas ich przedstawiciel. Kiedy tak się dzieje to słyszymy, że rozmawiamy z przedstawicielem departamentu bezpieczeństwa banku i nasze oszczędności należy przesłać za pośrednictwem kodu blik na tymczasowe konto. W taki sposób kolejna kwota nie wraca już na konto właściciela. Takimi metodami posłużyli się oszuści kradnąc oszczędności trzech mieszkańców powiatu łęczyckiego. Nad ustaleniem przestępców pracują już policjanci wydziału kryminalnego. Pamiętajmy, aby nie paść ofiarą oszustów należy bezwzględnie weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę, bądź podają się za pracowników firm finansowych.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.