W Łęczycy chcą odwołania radnych miejskich. Ostra riposta burmistrza…
Członkowie klubu radnych „Łęczyca jest najważniejsza” wnieśli petycję do burmistrza, w której domagają się odwołania z jej składu radnych miejskich. Apel członków klubu spotkał się nie tylko z odmową, ale także z ostrą odpowiedzią włodarza miasta.
W petycji do burmistrza Pawła Kuleszy samorządowcy podnoszą, że w związku z licznymi uwagami i niezadowoleniem mieszkańców Łęczycy z faktu, że niektórzy radni miejscy, oprócz diety miesięcznej za pełnienie funkcji radnego otrzymują też wynagrodzenie za pracę w komisji alkoholowej, wnoszą o ich odwołanie ze składu komisji. W dalszej części petycji twierdzą, iż są zgodni z opinią mieszkańców, którzy oceniają tę sytuację jako nieetyczną.
– Wobec tego zaapelowaliśmy do burmistrza o zmianę zarządzenia w sprawie powołania członków do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ten sposób, żeby odwołać ze składu osoby będące radnymi rady miejskiej – mówi przewodnicząca klubu Agata Szkop. – Naszym zdaniem członkami tej komisji powinny być osoby posiadające kwalifikacje z zakresu psychologii, psychoterapii uzależnień lub też członkowie zespołu interdyscyplinarnego w Łęczycy działającego na rzecz przeciwdziałania patologiom oraz pracownicy MOPS-u.
– Na trzech radnych będących w składzie komisji alkoholowej tylko jeden, Krzysztof Razik jest specjalistą z zakresu zwalczania uzależnień i patologii społecznej – wtrąca radny Karol Zieliński.
Odpowiedź burmistrza na pismo radnych, samorządowcom się nie spodobała.
– Argumenty wymienione przez burmistrza w przedmiotowym piśmie są jasne, aczkolwiek ocenianie naszej inicjatywy jako żenującej, krzywdzącej i niesprawiedliwej budzi w nas zrozumiałe rozgoryczenie. Jesteśmy radnymi, bo taka była decyzja mieszkańców i w naszej ocenie to z ich zdaniem powinniśmy się liczyć – komentuje radna Zofia Wodzyńska – Tymczasem oprócz spraw oczywistych takich jak to, że ustawodawca nie określił pod kątem formalnoprawnym, kto może być członkiem komisji, burmistrz stwierdził, że niedostatecznie zapoznaliśmy się ze składem Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łęczycy, a zwłaszcza z doświadczeniem zawodowym i społecznym jej członków. Z taką opinią też się nie zgadzamy.
O to, ile wynosi wynagrodzenie za udział w pracach komisji pytamy w urzędzie miejskim.
– Dieta członka komisji wynosi 180 zł brutto za udział w posiedzeniu komisji, natomiast dieta przewodniczącego wynosi 211 zł brutto za udział w posiedzeniu – informuje Mateusz Kucharski z wydziału promocji urzędu miejskiego.
W skład komisji alkoholowej wchodzą: Tomasz Baranowski, Wojciech Domagała, Jan Ficek, Lidia Keller, Amadeusz Kościelski, Mirosława Krajewska, Krzysztof Razik, Agnieszka Staniszewska, Agnieszka Tuszyńska, Alicja Zawadzka.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.