HomeAktualnościUwaga kierowcy! Noga z gazu, dziś policja suszy… i to kaskadowo!

Uwaga kierowcy! Noga z gazu, dziś policja suszy… i to kaskadowo!

policja suszy

30 czerwca 2023 roku na terenie całego kraju odbywają się działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Głównym celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez zwalczanie nadmiernej prędkości, która jest jednym z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na przeprowadzaniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale na różnych odcinkach przez patrole ustawione kolejno po sobie. W tym dniu na głównych arteriach komunikacyjnych oraz na odcinkach dróg o największym ryzyku pojawią się nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Ponadto będą działać punkty kontroli prędkości o charakterze statycznym, ustawione w kaskadzie, z wykorzystaniem mierników prędkości, które będą również wizualizować prędkość pojazdów.

Podczas tych działań policjanci przypomną wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o znaczeniu bezpiecznej jazdy, czyli utrzymywaniu tzw. prędkości bezpiecznej, która umożliwia pełne panowanie nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja często jest dynamiczna, mogą wystąpić sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może uniemożliwić skuteczną kontrolę nad pojazdem, co z kolei może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Analizy dotyczące bezpieczeństwa na drogach wykazują, że przekraczanie dozwolonych prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. W pierwszym półroczu 2023 roku w województwie łódzkim nadmierna prędkość była przyczyną 182 wypadków drogowych, w których zginęły 23 osoby, a 221 odniosło obrażenia.

Działania te mają charakter prewencyjny. Jednak kierowcy, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości, a zwłaszcza ci, którzy rażąco przekraczają te limity, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Przypominamy, że przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Policja apeluje do wszystkich kierowców, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości oraz ograniczyli szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Wzmożona czujność jest niezbędna m.in. w okolicach skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów.

Bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich. Zachęcamy kierowców do odpowiedzialnej jazdy, dostosowania prędkości do warunków drogowych i zachowania szczególnej uwagi w miejscach, gdzie może pojawić się większe zagrożenie. Bezpieczna prędkość to znacznie więcej niż tylko przestrzeganie przepisów. To wyraz naszej troski o siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Bądźmy odpowiedzialnymi kierowcami i dbajmy o bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Drogą jedziemy do celu – nie na czas!

Sesję trzeba było
Mieszkaniec powiatu
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.