HomeAktualnościUrząd gminy Łęczyca przypomina

Urząd gminy Łęczyca przypomina

urząd w łęczycy

Od 1 lipca ubiegłego roku wszedł w życie obowiązek dla właścicieli, zarządców domów, bloków i obiektów usługowych złożenia deklaracji dotyczącej tego, czym ogrzewane są budynki. Do tej pory na terenie gminy Łęczyca swoje deklaracje złożyło blisko 1000 właścicieli budynków. Każdy, kto ma w domu piec, kominek, a nawet kuchnię węglową – musi indywidualnie zgłosić to do gminy.

Katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), jest bardzo pojemny, obejmuje również m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy ogrzewanie elektryczne.

Deklaracje można składać zarówno w formie pisemnej w Urzędzie Gminy w Łęczycy, jak i elektronicznie na stronie zone.gunb.gov.pl przy pomocy profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub e-dowodu.

Wdrażanie powyższych przepisów prawa oraz działań związanych ze stworzeniem spisu źródeł ciepła spowodowane jest dążeniem do konieczności poprawy jakości powietrza, na którą czekają chyba wszyscy Polacy.

Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca miał 12 miesięcy na złożenie deklaracji (obecnie pozostały 3 miesiące). Dla nowo powstałych budynków termin ten wynosi 14 dni.

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to nowa baza danych, której podstawowym zadaniem jest sprawdzenie, czym Polacy ogrzewają swoje gospodarstwa domowe. Rejestr ma też pokazać, gdzie potrzebne jest wsparcie w wymianie tzw. kopciuchów.

Przypominamy wszystkim właścicielom budynków, którzy nie złożyli do tej pory deklaracji, że obowiązek ich składania upływa z dniem 30 czerwca 2022 r.

Warto podkreślić, że osoby, które mimo obowiązku zadeklarowania źródła ogrzewania nie zrobią tego, muszą liczyć się z karą grzywny od 500 zł. W przypadku, gdyby sprawa została skierowana do sądu, kwota ta może wzrosnąć do 5 tys. złotych.

Tężnia solankowa w
Rolnicy wykopują po
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.