Uniejów podejmuje współpracę z sokolnikiem
Już od czerwca na teren kompleksu termalno – parkowego będą często wpadać z wizytą, a raczej wlatywać, osobliwi goście – mowa o ptakach drapieżnych, których zadaniem będzie m.in. przegonić nieproszonych ptasich intruzów.
O planowanej współpracy z sokolnikiem, informowaliśmy Państwa przy okazji Jesiennych Spotkań Zamkowych, które odbyły się w październiku 2020 r. Wówczas grupa Ptasznik z Turku zaprezentowała oraz opowiadała o ptakach drapieżnych i zwyczajach sokolników. Zwieńczeniem wydarzenia było podpisanie listu intencyjnego między sokolnikiem, a gminą Uniejów jako deklaracji współpracy w zakresie edukacji i profesjonalnych usług sokolniczych.
List intencyjny nabrał konkretnych kształtów i został przekuty w umowę zawartą między firmą Ptasznik, a PGK „Termy Uniejów”, która będzie obowiązywać już od czerwca br.
Z racji posiadanego doświadczenia sokolniczego (również pod względem edukacyjnym) sokolnik zapewni doradztwo i konsultacje w sprawach ornitologicznych w ramach działań dotyczących ochrony środowiska i prac inwestycyjnych. Będzie składać regularne wizyty w Uniejowie mające na celu ochronę przyrody przy jednoczesnym zapewnieniu działań edukacyjnych, a wyszkoleni skrzydlaci podopieczni będą m.in. zajmować się płoszeniem niepożądanych ptaków na terenie kompleksu.
Wykorzystanie ptaków drapieżnych jest bezinwazyjną i wysoce skuteczną metodą zabezpieczenia terenu przed immisjami, związanymi z ptactwem; najlepiej w tej roli sprawdzają się ptaki drapieżne z rodziny jastrzębiowatych i sokołowatych. Co najważniejsze, metoda jest całkowicie bezpieczna dla środowiska naturalnego i człowieka. Zarówno w Polsce , jak i za granica docenia się zalety środowiska, jako metody biologicznej, a przy tym ekologicznej. Jak widać, ptak jest nie tylko towarzyszem człowieka, ale po odpowiednim szkoleniu zdobywa umiejętności które można wykorzystać w niektórych zawodach.
Warto wreszcie wspomnieć, że zaplanowane działania będą niosły za sobą dwa ważne walory, a mianowicie budowanie tożsamości kulturowej i prowadzenie edukacji historycznej, którą można efektywnie realizować dzięki sztuce sokolniczej, nota bene będącej niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Początki tradycji sięgają zamierzchłych czasów naszej cywilizacji, tym samym są trudne do ustalenia. Nie ma także dostatecznych źródeł, na podstawie których można by jednoznacznie określić miejsce, z którego ta tradycja się wywodzi.
Najbardziej popularna teoria głosi, że powstało ono w Azji, a wiele źródeł i większość autorów wskazuje na centralną i południowo-wschodnią część tego kontynentu. Najstarsze znane przedstawienie sokolnictwa to petroglif z Golpaygan (Isfahan, Iran) obrazujący człowieka na koniu z ptakiem drapieżnym i gepardem, szacowane na 8-10 tysięcy lat przed naszą erą.
Również w Polsce, już u zarania państwowości, informacje źródłowe świadczą o wysoko rozwiniętym sokolnictwie, między innymi za panowania Bolesława Chrobrego. Można zatem mniemać, iż uprawiane było na ziemiach polskich znacznie wcześniej.
W czasach współczesnych sokolnictwo jest jednym z przykładów tradycyjnej więzi i współpracy człowieka ze zwierzęciem. Zawiera w sobie elementy zarówno wielowiekowych tradycji, jak i najnowszej wiedzy i techniki.
Zawiązana współpraca z sokolnikiem z Turku bez wątpienia będzie niosła ze sobą wiele korzyści – zminimalizuje problem ptasich intruzów, usprawni przebieg inwestycji przy zachowaniu wszelkich norm ekologii i dobrostanu zwierząt, a dzięki działalności edukacyjnej i reprezentacyjnej, podniesie prestiż miejsca, jakim jest Uniejów.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.