Tam koronawirusa nie ma?!
Temat nowoczesnej toalety miejskiej ustawionej przy miejskim targowisku w Poddębicach znów powrócił. Poddębiczanie zwracają uwagę na brak w toalecie płynu do dezynfekcji, który zdaniem wielu właśnie w dobie pandemii powinien być umieszczony w takim przybytku.
W niektórych miastach miejscowe samorządy zamknęły na klucz toalety otwierane na tzw. „wrzutkę”. To ze względu na bezpieczeństwo.
– Otwarcie toalet wiąże się z koniecznością dezynfekcji po każdej osobie, która z niej skorzysta. Mieliśmy przykład z początku epidemii, kiedy z szaletów korzystało kilka osób. Zbyt duże nakłady trzeba by było ponieść, aby spełnić jakiekolwiek normy, więc na razie uznaliśmy, że wszystkie szalety miejskie powinny być zamknięte. Tym bardziej, że ludzie powinni cały czas ograniczać swoje wyjścia z domów – mówi włodarz jednego z miast w naszym regionie.
W Poddębicach miejski szalet działa. Mieszkańcy, którzy skontaktowali się z „Reporterem” mówią o – ich zdaniem – pewnych niedociągnięciach ze strony miejscowej władzy.
– Jeśli szalet publiczny jest otwarty, to powinny być zachowane wszelkie normy dot. zabezpieczeniu przed koronawirusem – słyszymy. – Płyn do dezynfekcji to podstawa.
No cóż. Na pewno by się przydał. Pytanie tylko, jak długo by tam stał? Niektórzy mają bowiem zdolność do zabierania nie tylko płynów do dezynfekcji, ale również na przykład rękawiczek wyłożonych w sklepach.
Miejska władza w Poddębicach zapewnia, że toaleta jest często dezynfekowana.
Warto wspomnieć, że strach przed korzystaniem z publicznych toalet jest nam wpajany od dziecka. Czy faktycznie mamy się czego obawiać? Jak korzystać z publicznej toalety, by nie bać się zarażenia groźnymi dla zdrowia i życia bakteriami? Sprawdzamy, czym grozi brak higieny w miejskiej toalecie, szczególnie w obliczu koronawirusa w Polsce.
W publicznej toalecie należy zachować wszelkie względy bezpieczeństwa:
- Najlepiej nie dotykać deski klozetowej ani innych elementów toalety;
- Ważne jest, by nie stawiać torebki czy kłaść ubrań na podłodze;
- Należy jak najszybciej opuścić toaletę po spuszczeniu wody. To właśnie wtedy wydostaje się najwięcej drobnoustrojów, które mogą zagrażać zdrowiu;
- Na przycisku do spuszczania wody też może znajdować się wiele bakterii, dlatego palec można owinąć chusteczką higieniczną przed jego dotknięciem;
- Po opuszczeniu toalety należy jak najszybciej zdezynfekować ręce żelem antybakteryjnym o stężeniu alkoholu wyższym niż 60 proc. Można też przetrzeć dłonie chusteczkami nawilżającymi.
W tym wypadku warto również wspomnieć o często stosowanej praktyce, którą jest obkładanie deski klozetowej papierem toaletowym, przed skorzystaniem z toalety. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ na papierze toaletowym znajdującym się w ubikacji osiada bardzo dużo drobnoustrojów. Nie należy również używać suszarki do rąk – lepiej skorzystać z jednorazowych ręczników papierów lub własnych chusteczek higienicznych.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.