HomeAktualności z regionuPowiat zgierskiOzorkówSamorządy boją się „Polskiego Ładu”. Ozorków może stracić kilka milionów!

Samorządy boją się „Polskiego Ładu”. Ozorków może stracić kilka milionów!

urząd miasta ozorków

„Polski Ład” będzie oznaczał stratę dla samorządów lokalnych i ich mieszkańców, która w ciągu 10 lat sięgnie 145 mld – twierdzą przedstawiciele Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich. Proponują też, by za pośrednictwem specjalnie stworzonej strony internetowej sprawdzić, ile dana gmina czy powiat stracą na rządowych rozwiązaniach. Miejscowej władzy w Ozorkowie niezręcznie wypowiadać się o założeniach rządowego programu. Jak wiadomo, burmistrz jest członkiem PiS.

W Ozorkowie o planach związanych z „Polskim Ładem” rozmawialiśmy z jednym z wysoko postawionych urzędników, który wolał pozostać anonimowy.

– „Polski Ład” sprawia, że praktycznie na nowo trzeba układać budżet. W kasie miasta może zabraknąć kilku milionów złotych w związku z założeniami tego programu. Skąd wziąć te pieniądze, jakie zrobić przesunięcia w budżecie i z jakich inwestycji zrezygnować? – pyta urzędnik.

Jak piszą przedstawiciele Związku Miast Polskich utrata 145 mld zł w ciągu 10 lat wynika z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków.„Za ten projekt zapłacimy my wszyscy. Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld – piszą w komunikacie przedstawiciele Związku Miast Polskich. – Na kolejnych zmianach stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT. ZMP i Unia Metropolii Polskich sygnują też stronę naTwojkoszt.pl, na której można sprawdzić, ile dane miasto na prawach powiatu, gmina miejska, miejsko-wiejska lub wiejska straci na „Polskim Ładzie” w 2022 r.

Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu ustawy (26,8 proc.). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.

Według wyliczeń generatora społeczność Ozorkowa straci na „Polskim Ładzie” 4 715 003 zł. Gm. Ozorków – 1 578 154 zł. Jednostki samorządu terytorialnego obawiają się, że będą zmuszone likwidować część usług, z których korzystają mieszkańcy, ciąć inwestycje albo podnosić lokalne podatki i opłaty.

Resort wyliczył, że na projektowanych zmianach ma skorzystać 18 mln Polaków, w których kieszeni zostanie w sumie ok. 14 mld zł rocznie. Podatek PIT przestanie płacić prawie 9 mln Polaków, w tym ok. 70 proc. emerytów i rencistów. Z kolei zwiększenie progu podatkowego o 40 proc. już od 2022 roku spowoduje, że liczba osób płacących 32-proc. podatek spadnie o połowę.

– Korzyści, o których mówi rząd, w postaci kilkudziesięciu złotych miesięcznie dla najmniej zarabiających, znikną wraz z gigantycznym spadkiem budżetów powiatowych i gminnych i koniecznością większej dopłaty do obiadów dzieci w szkołach, likwidacji dodatkowej matematyki czy gminnego programu szczepień dla seniorów. Uderzy to przede wszystkim w najuboższych, najmniej zarabiających i pogorszy ich sytuację życiową – czytamy w liście, pod którym podpisały się m.in. Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP.

Ubytek ma zrekompensować zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego subwencja inwestycyjna, której wysokość będzie wyliczana na bazie algorytmu określonego w ustawie o podatku dochodowym.

urząd miasta ozorków
UDOSTĘPNIJ:
Ekspres „Łącząc
Nerwy na osiedlu. Ja
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.