Remont targowiska
W najbliższą środę, 4 listopada, przewidziano początek wielobranżowych prac, zaplanowanych w ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa targowiska przy ul. Dąbskiej w Uniejowie”. Oznacza to, że pierwsze czwartkowe targowisko w tym miesiącu odbędzie się w nowej lokalizacji.
Wraz z początkiem września bieżącego roku, burmistrz Kaczmarek – z ramienia gminy – oraz Robert Pleśnierowicz, reprezentujący firmę Dromex z Koźminka, podpisali umowę na wykonanie przebudowy targowiska miejskiego, mieszczącego się przy ul. Dąbskiej w Uniejowie. Należy wyjaśnić, że blisko dwumiesięczne opóźnienie rozpoczęcia prac zostało skonsultowane i ustalone przez obie strony umowy nieprzypadkowo. Plac tylko w czwartki jest miejscem handlu, dzięki czemu przez pozostałe 6 dni w tygodniu mogą z niego korzystać kierowcy aut, podczas wizyty na położonym po drugiej stronie jezdni, cmentarzu parafialnym.
Z uwagi na wzmożony ruch w dniach poprzedzających obchody Wszystkich Świętych, zaplanowano przekazanie wykonawcy placu budowy, na środę, 4 listopada. Od tego dnia cały teren objęty inwestycją zostanie ogrodzony i wyłączony z użytku.
Na cały okres realizacji inwestycji przy ul. Dąbskiej zostało rzecz jasna, wygospodarowane miejsce, w które do chwili ukończenia prac mają przenieść się lokalni handlarze oraz kupujący. Począwszy od najbliższego czwartku (05/11/2020) handel w dni targowe w Uniejowie będzie się odbywał na placu Mój Rynek, położonym przy ul. abp. Jakuba Świnki (za mostem). Wybrana lokalizacja oferuje 4 duże place (obecnie parkingi), utwardzone kostką betonową, na których znajdzie się przestrzeń handlowa. W bezpośrednim sąsiedztwie, tuż przed kompleksem boisk sportowych, znajduje się utwardzony i sporych rozmiarów parking samochodowy. Do tego podstawowa infrastruktura: kosze na śmieci, budynek z pomieszczeniami sanitarnymi, dostęp do źródeł energii elektrycznej czy bieżącej wody i oświetlenie miejskie – powinny w pełni zaspokoić potrzeby użytkowników tymczasowego targowiska.
Zadanie inwestycyjne obejmuje kompleksową przebudowę placu przy ul. Dąbskiej, który – podobnie jak w chwili obecnej – w czwartki staje się przestrzenią dla lokalnego handlu, podczas cotygodniowych targowisk. W pozostałe dni tygodnia (a nawet już w czwartkowe popołudnia) korzystają z niego kierowcy, odwiedzający groby bliskich na cmentarzu parafialnym, który mieści się po drugiej stronie drogi wojewódzkiej. Co do sposobu użytkowania, będzie zatem tak samo. Poprawi się za to komfort i bezpieczeństwo użytkowników placu, a nie ulega wątpliwości, że wzrośnie też estetyka tego fragmentu uzdrowiskowego Uniejowa.
W ramach planowanej inwestycji zostaną urządzone i utwardzone miejsca do handlowania. Projekt zakłada powstanie ok. 80 nowych stanowisk handlowych, z których większość będzie zadaszona – posłużą do tego rozkładane markizy. Teren zostanie na nowo zagospodarowany – pojawi się parking z nawierzchnią z kostki betonowej, drogi manewrowe oraz zjazdy.
Plac będzie wreszcie odgrodzony od ruchliwej drogi wojewódzkiej, z której (dzięki bliskości węzła autostrady A2) korzystają m.in. goście termalnego uzdrowiska, zjeżdżający tu z najdalszych zakątków kraju. Największe zagrożenie dla pieszych na tym odcinku jezdni stanowiły jednak TIR-y. Ale na szczęście, realizacja inwestycji stanowczo naprawi tę sytuację. Plac będzie otoczony ogrodzeniem panelowym, z wejściem na teren poprzez furtki oraz wjazdem przez jedną z 3 bram, przesuwanych automatycznie. Na nowym targowisku staną wiaty śmietnikowe i kontener sanitarny wraz z przyłączeniem do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Na terenie targowiska zostaną wykonane trawniki i zieleńce. Całość dopełni oświetlenie fotowoltaiczne.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, w ramach zamówienia wykonawca dostarczy obecne altany handlowe do wskazanych miejscowości na terenie gminy Uniejów: Brzozówka, Czepów, Zaborów, Wielenin Kol., Skotniki, Góry, Pęgów, Hipolitów, Lekaszyn, Rożniatów, Rożniatów Kol., Kozanki Wielkie, Dąbrowa, Brzeziny, Kuczki.
Inwestycja jest realizowana przy wsparciu środków unijnych, pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.