Prosta nalewka z czereśni. Smak jest wyjątkowy
Któż z nas nie lubi nalewek? Tradycja nalewek domowej roboty jest bardzo długa. Dawniej w niemal każdym domu można było spotkać tego typu trunki. Spożywano je przede wszystkim w celu zdrowotnym. Dziś doceniamy je zwłaszcza w chłodne, jesienne wieczory z uwagi na rozgrzewające właściwości. Wyjątkowy smak i aromat posiada nalewka z czereśni.
Nalewka z czereśni – właściwości
Nalewka czereśniowa nie tylko wspaniale rozgrzewa. Jej cenne właściwości sprawiają, że zalecana jest szczególnie dla tych, którzy zmagają się z problemami żołądkowymi. Dawniej spożywano kieliszek nalewki po każdym posiłku w celu poprawy trawienia. Nalewka z czereśni to także wspaniały lek na choroby wieńcowe i reumatyzm. Owoce czereśni posiadają mnóstwo cennych właściwości, które bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dlatego tak wiele osób decyduje się na tworzenie różnych trunków na ich bazie.
Nalewki można wykonać w dowolny sposób. Wszystko zależy od naszych preferencji. Trunek bowiem może być słodki lub wytrawny. Owoce nadają się także na likier lub przetwory. Sam sok pozyskiwany z czereśni stanowi ogromne bogactwo potasu. Uważany jest za świetny lek na serce i naczynia krwionośne.
Nalewka czereśniowa na spirytusie – przepis
Jak zrobić nalewkę z czereśni? Do wykonania domowej nalewki potrzebne są dojrzałe oraz nieuszkodzone czereśnie. Należy wybierać starannie te, które nie mają robaków. Odmiana drzewka nie ma tutaj znaczenia. Czereśniówkę przyrządza się z wykorzystaniem najlepiej 70 proc. spirytusu.
Najprostszy przepis na czereśniówkę składa się z 1 kg owoców, 0,5 kg cukru, 1l spirytusu oraz soku z 1 cytryny. Na początek należy dobrze umyć i wydrylować owoce, po czym ułożyć je w słoju. Następnie zasypuje się cukrem, a po kilku dniach zalewa się spirytusem. Można uzupełnić płyn zwykłą wodą. Kolejny krok to włożenie do słoja skórki z cytryny.
Po tej czynności pojemnik należy zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce na ok. cztery tygodnie. Co jakiś czas zaleca się potrząsanie słojem w celu mieszania. Po upływie miesiąca nalewkę zlać do osobnego pojemnika, dodać sok z cytryny i rozlać do butelek. Odstawić w chłodne miejsce. Trunek będzie nadawał się do spożycia po ok. trzech miesiącach.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.