Powstaje „Dom na skrzyżowaniu”
Trwają prace remontowe budynku należącego do Parafii Mariawickiej w Nowej Sobótce. Obiekt lata temu przeżywał chwile świetności, pełniąc różne funkcje społeczne, obecnie od wielu lat po prostu niszczał z powodu braku finansów na jego remont.
Jak się jednak okazuje działania kolejnych proboszczów doprowadziły do sukcesu. W maju ruszył remont zabytkowego budynku parafialnego.
– Wiara czyni cuda – podkreśla obecny proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce i Kadzidłowej, kapłan Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz. – I tak to dosłownie jest. Paradoksalnie, dużą mobilizację stanowił koronawirus. W związku z moją pracą nauczycielską w wielu szkołach, od prawie połowy marca miałem więcej czasu do dyspozycji. Wspólnie z Radą Parafialną postanowiliśmy wykorzystać istniejącą dokumentację zawierającą plan remontu kapitalnego budynku wraz ze wszystkimi pozwoleniami, sfinansowaną przez gminę Grabów jeszcze w 2017 roku. Sprawa była tym bardziej pilna, że dokumentacja ma określony czas na jej wykorzystanie, po upływie którego należałoby ją aktualizować czyli wydatkować kolejne pieniądze na ten sam cel. Na koncie parafii zgromadziliśmy część środków na remont, zbieranych przez 5 lat podczas imprez, koncertów i różnych nabożeństw. Udało się także podpisać umowę z firmą prowadzoną przez mariawitów spod Siedlec, która jest wykonawcą remontu. Celem naszym jest powrót tego obiektu do dawnej świetności. Przewidujemy zlokalizowanie tutaj sali konferencyjnej, biblioteki z czytelnią, warsztatów pracy twórczej jak również kilku pokojów gościnnych i zaplecza kuchennego – opowiada kapłan Mateusz.
Misją Centrum Wielokulturowości „Dom na Skrzyżowaniu” im. siostry Marii Elizy Patory w Nowej Sobótce jest upamiętnienie wielokulturowości regionu i pracy sióstr mariawitek, które przed laty prowadziły tu ochronkę, szkołę elementarną, sierociniec, dom opieki dla chorych, starszych i ubogich, warsztaty zajęciowe i rękodzielnicze.
– Nie jest to jedyne zadanie, jakie udało nam się w tym roku wykonać. Rozpoczęliśmy też rekultywację ogrodu parafialnego między kościołem a cmentarzem. Odnowiony został obraz św. Rocha, ołtarz główny i tabernakulum – dodaje duchowny. – Jak na razie, ten rok to udany czas pod wieloma względami, wdzięczni jesteśmy za każdą pomoc i zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas najbliższego odpustu, w przyszłą niedzielę o 15.00, w Kadzidłowej. Zachęcam także do wsparcia naszej internetowej zrzutki pod hasłem Dom na Skrzyżowaniu.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.