Pijany hulał na hulajnodze!
22-latek wyjeżdżając z parkingu uderzył w 18-latkę, która poruszała się hulajnogą miejską. Kobieta trafiła do szpitala. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Teraz odpowie przed sądem za swoje postępowanie.
11 sierpnia 2022 roku około godziny 12:40 dyżurny odebrał telefon z prośbą o interwencje na ulicy Pomorskiej. Zgłaszający oświadczył, że doszło do zderzenia dwóch hulajnóg, a jeden z uczestników tego wypadku bardzo cierpi. Funkcjonariusz natychmiast na miejsce wysłał patrol z łódzkiej drogówki. Mundurowi w rozmowie z uczestnikami zdarzenia oraz świadkami bardzo szybko ustalili przebieg zdarzenia. Jak się okazało 22-latek kierując hulajnogą elektryczną postanowił wyjechać z terenu parkingu i podczas włączania się do ruchu nie zachował ostrożności, nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z jadącą chodnikiem 18-letnią kierującą hulajnogą miejską. Kobieta przewróciła się i upadła na chodnik. 18-latka uskarżała się na ból ręki więc na miejsce została wezwana karetka, która przewiozła kobietę do jednego z łódzkich szpitali. Policjanci podczas rozmowy z 22-latkiem wyczuli od niego silną woń alkoholu. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało, że miał prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie krył zdziwienia, że urządzenie wykazało taki wynik. Mundurowym tłumaczył, że pił w nocy w trakcie imprezy ze znajomymi. Rano czuł się bardzo dobrze i był 100 % pewny, że jest trzeźwy.
Teraz za spowodowanie wypadku oraz kierowanie hulajnoga pod po spożyciu alkoholu 22-latek odpowie przed sądem. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.
Statystyki policyjne pokazują, że na terenie Łodzi od początku tego roku doszło do 5356 zdarzeń drogowych, w tym do 4803 kolizji i 553 wypadków, w których rannych zostało 627osób, w tym 7 poniosło śmierć. Kierujący hulajnogami elektrycznymi byli sprawcami 17 zdarzeń drogowych, w tym 8 wypadków gdzie rannymi zostało 8 osób.
Pamiętajmy, że zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym kierujący hulajnoga eklektyczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić- z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo taka osoba jest obowiązana korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący hulajnoga może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów z zachowaniem następujących zasad:
– jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
– zachowanie szczególnej ostrożności,
– ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Policjanci przypominają również, że obowiązujące przepisy zabraniają kierowania hulajnoga osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu, przewożenia hulajnoga elektryczna innych osób, zwierząt i przedmiotów, jak również ciągnięcia lub holowania hulajnoga elektryczną innych pojazdów.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.