Pijani małżonkowie, w samochodzie małe dzieci

Wieluńscy policjanci zatrzymali małżeństwo w wieku 30 i 33 lat, które wykazało się skrajną nieodpowiedzialnością, przewożąc w stanie nietrzeźwości swoje małoletnie dzieci. Co więcej, w trakcie interwencji okazało się, że mężczyzna posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a w pojeździe znaleziono marihuanę.
Do interwencji doszło 21 kwietnia 2025 roku. Funkcjonariusze zostali wezwani na plac Legionów w Wieluniu po otrzymaniu zgłoszenia o podejrzanym zachowaniu pary dorosłych opiekujących się dwójką dzieci. Zgłaszająca podejrzewała, że osoby te znajdują się pod wpływem alkoholu i przyjechały samochodem.
Na miejscu funkcjonariusze zastali 30-letnią kobietę, i wysiadającego z opla jej 33-letniego męża. Oboje byli pod wyraźnym działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że kobieta miała blisko 2 promile alkoholu w organizmie, z kolei mężczyzna ponad 2 promile. Dzieci w wieku trzech lat znajdowały się pod ich opieką. Wyjaśniając okoliczności sprawy ustalono, że oboje kierowali oplem. W aucie, którym przyjechała para, policjanci znaleźli dwa pojemniki z marihuaną o wadze ponad 11 gramów. Ponadto po sprawdzeniu 33-latka w policyjnych bazach danych okazało się, że posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo mundurowi ustalili również, że mężczyzna wcześniej tego dnia dopuścił się również rękoczynów w stosunku do 30-latki.
Małżeństwo zostało zatrzymane i osadzone w policyjnym areszcie. Dzieci przekazano pod opiekę babci. Po wytrzeźwieniu 33- latek usłyszał zrzuty kierowania autem w stanie nietrzeźwości pomimo wcześniej orzeczonego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, przy czym czynu tego dopuścił się w warunkach recydywy. Kolejne zarzuty dotyczyły narażenia małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz spowodowania u 30- latki lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Mężczyzna odpowie również za posiadanie środków odurzających w warunkach recydywy. Kobieta usłyszała zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i narażenia dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za popełnione przestępstwa grożą im poważne konsekwencje prawne.
Ponadto informacja o zdarzeniu trafi do właściwego sądu rodzinnego i nieletnich celem zbadania sytuacji opiekuńczej rodziny.
Zgodnie z kodeksem karnym za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby, nad którą sprawca zobowiązany był sprawować opiekę, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, również zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca działa w warunkach recydywy grozi mu podwyższony wymiar kary.
BRAK KOMENTARZY