Okuliści w Ozorkowie biją na alarm
Pandemia koronawirusa zmusiła wielu do przejścia na pracę zdalną. Lekko nie mieli też uczniowie, którzy – podobnie jak dorośli – spędzali również wiele godzin przy komputerze. Jak łatwo się domyślić wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem komputera ma niekorzystny wpływ na wzrok. Do okulistów coraz częściej zgłaszają się osoby, które skarżą się na pogorszenie widzenia.
W salonach optycznych w Ozorkowie, które odwiedził nasz reporter, wszyscy okuliści stwierdzili, że pracy mają o wiele więcej, niż przed pandemią.
– Pacjentów jest zdecydowanie więcej. Zmagają się oni z różnymi objawami pogorszenia widzenia: zespołem suchego oka, pojawianiem się mgły przed oczami, narastaniem krótkowzroczności, bólem oczu, ale i głowy – mówi okulistka.
Przeprowadzone jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa badania pokazywały, że 60 procent światowej populacji ma jakąś wadę wzroku. Pandemia jeszcze pogorszyła ten wskaźnik.
Okuliści zachęcają do badania wzroku. Jeśli pojawią się u nas objawy, które nas niepokoją i utrzymują się kilka dni, należy udać się do okulisty. Są i takie przypadki, kiedy liczą się godziny.
To m.in. nagłe zaburzenia ruchomości oka, nagłe, bezbolesne pogorszenie widzenia w jednym oku, pojawianie się przed oczami dużej liczby czarnych mętów, czy błysków w oku podobnych do tych obserwowanych w czasie wyładowań atmosferycznych. Regularne kontrole u okulisty pomagają wcześnie wychwycić poważne choroby oczu, które przebiegają niezauważanie, jedna z nich to np. jaskra. Ponadto w czasie badania oczu można wykryć np. cukrzycę czy wysokie ciśnienie krwi.
Chociaż pracę i naukę przed ekranem komputerów i tabletów może być nam ciężko ograniczyć przez najbliższy czas, to jest kilka rzeczy, które możemy zrobić dla naszego wzroku.
Dla wzroku ma znaczenie zdrowy styl życia. Ważna jest nie tylko aktywność fizyczna, ale także dieta, która powinna być jak najbardziej zróżnicowana, bogata w witaminy i minerały. Ważnymi produktami spożywczymi dla oczu są np. jajka, ryby morskie, także kukurydza, soja, borówki, czosnek, pomidory, orzechy, różne nasiona, a przede wszystkim olej z oliwek. Warto rzucić palenie, bo ono także wpływ na jakość widzenia.
Ważne jest ograniczenie do minimum czasu przed komputerem, tabletem czy telefonem; więcej czasu na łonie natury. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na zdrowie. Odpowiednia ilość ruchu (specjaliści zalecają, aby co najmniej 2 godzinny dziennie przebywać na wolnym powietrzu), pomaga także oczom. Podobnie ważny jest odpoczynek.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.