HomeAktualnościOddział od serca. Otwarcie rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu im. Biegańskiego

Oddział od serca. Otwarcie rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu im. Biegańskiego

szpital marszałek

20 łóżek, siedem sal, 620 metrów powierzchni i dwa poziomy. To nowy, bo po generalnym remoncie oddział rehabilitacji kardiologicznej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Pierwsi pacjenci z jego możliwości skorzystają już w ciągu kilku dni, a dziś sale oglądali Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, który na remont przekazał 6,5 mln zł ze środków rządowego Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

To prawdziwy oddział „od serca”, bo będzie służył pacjentom wymagającym rehabilitacji kardiologicznej, osobom po covidzie, ale także po grypie oraz innych schorzeniach. Jak mówił marszałek Grzegorz Schreiber, jest to kolejny przykład wsparcia dla szpitala Biegańskiego, którego organem prowadzącym jest samorząd województwa. – Spotykamy się tu dzisiaj, przypominając sobie rolę tego szpitala w misji, jaką pełnił w czasie pandemii, a był to szpital wiodący w województwie. Mieliśmy też okazję spotkać się tu w grudniu 2021, gdy oddawaliśmy nowoczesny oddział do leczenia dla chorych na covid. A teraz mamy kontynuację, pewne domknięcie tych działań, bo dziś otwieramy oddział rehabilitacji kardiologicznej, niezwykle ważnej dla pacjentów po przejściu covidu – podkreślił Grzegorz Schreiber, dziękując za zaangażowanie i wkład w inwestycję wojewodzie łódzkiemu.

Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie rządowe wsparcie w postaci 6,5 mln zł dotacji z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

– Ten oddział jest wyrazem dotrzymania przez nas słowa, zarówno przez rząd, jak i samorząd, gdy deklarowaliśmy w czasie epidemii, że musimy inwestować i zmieniać sieć szpitali województwa łódzkiego, żeby była ona nowocześniejsza – powiedział Tobiasz Bocheński.

Pieniądze przekazane przez wojewodę pozwoliły na gruntowny remont pomieszczeń zlokalizowanych na dwóch poziomach pawilonu D. Z kolei dotacja z budżetu samorządu województwa łódzkiego – ponad 552 tys. zł – umożliwiła zakup sprzętu do diagnostyki rehabilitacji, m.in. modułu ergospirometrii do systemu prób wysiłkowych, rejestratorów holterowskich oraz łóżek elektrycznych. Teraz, jak podkreślał Krzysztof Zarychta, dyrektor szpitala, placówka może kompleksowo leczyć pacjentów z chorobami układu krążenia.

Prace remontowe, które wymagały obniżenia o pół metra poziomu -1, gdzie wcześniej znajdowały się magazyny, zaczęły się w maju 2022 roku. – Jeszcze w marcu 2022 leżeli tu pacjenci chorzy na covid – przypomniał dyrektor Krzysztof Zarychta. Dziś na pacjentów czeka 20 łóżek, a także sale do ćwiczeń i fachowa pomoc specjalistów: kardiologów, dietetyka, psychologa. Oddział będzie działał zarówno w trybie stacjonarnym, jak i dziennym. Pierwsi pacjenci będą przyjmowani już za kilka dni niezbędnych na przeprowadzkę m.in. administracji i części sprzętu z innego budynku. – To oddział dla tych, którzy ciężko przebyli covid, ale nie zapominajmy, że dolegliwości kardiologiczne może nieść wirus grypy, więc potrzeby na takich oddział w naszym województwie są bardzo duże – mówił dyrektor Zarychta, wyliczając poważne powikłania, z jakimi borykają się pacjenci: zaburzenia rytmu serca i ciśnienia, ryzyko choroby mięśnia sercowego i choroby niedokrwiennej.

W ubiegłym roku samorząd województwa, oprócz dotacji na sprzęt dla oddziału rehabilitacji, przekazał na rzecz WSS im. Biegańskiego ponad 7,2 mln zł. Jak deklarował wojewoda, także on dalej będzie wspierał szpitale w województwie.

Konferencja z okazji otwarcia oddziału była również okazją do złożenia gratulacji dla trzech szpitali prowadzonych przez samorząd: WSS im. dr. Wł. Biegańskiego, Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa za odnowienie akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przyznawanych przez Ministra Zdrowia. W Polsce takimi akredytacjami może się pochwalić 169 szpitali. – Te akredytacje świadczą o bardzo dobrym zarządzaniu i organizacji pracy, a przede wszystkim o tym, że dbałość o pacjenta jest tutaj najwyższym dobrem – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.  

W przypadku WSS im. Biegańskiego okres sprawdzenia przypadł na 3 ostatnie lata, czyli szczyt epidemii. – Mimo tak wielu wyzwań i dodatkowych zadań, cały czas te standardy jakościowe są niezmienne, a będziemy się starać, żeby były jeszcze lepsze – zadeklarował dyrektor Krzysztof Zarychta.

Gdzie trafiły psy z
Śmiertelny wypadek
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.