Nowoczesne przedszkole w Uniejowie gotowe na przyjęcie maluchów
Już niebawem 224-oro dzieci w wieku od 3 do 6 lat zacznie uczęszczać do nowego przedszkola, które dzięki wyposażeniu w najwyższej jakości pomoce dydaktyczne i sprzęt, zapewni najlepsze warunki do pracy, nauki, a także zabawy, zarówno pracownikom placówki, jak i ich wychowankom.
Decyzja o budowie tak imponującej placówki pokazuje, jak bardzo istotna jest to inwestycja dla gminy Uniejów i dla Miejskiego Przedszkola, które do tej pory borykało się z trudnymi warunkami lokalowymi. Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania rodziców, ale na najważniejszą recenzję będzie trzeba jeszcze trochę poczekać – wydadzą je przyszłe oraz obecne pokolenia trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatków, dla których powstał ten nowoczesny obiekt.
– Do budowy przedszkola podeszliśmy z ogromną troską i rozwagą. Chcemy, aby zarówno dzieci jak i pracownicy placówki mieli jak najlepsze warunki do pracy. Ponadto w poszanowaniu dla środowiska budynek będzie w pełni ekologiczny. Zaplanowaliśmy ogrzewanie geotermalne, a energię elektryczną pozyskaną z odnawialnych źródeł energii będziemy czerpać z naszej elektrowni. Uzupełnieniem będą panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku – zapowiadał burmistrz Józef Kaczmarek podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego przedszkola, w czerwcu 2022 r. Goście zaproszeni na teren świeżo rozpoczętej wtedy inwestycji, mogli wówczas zobaczyć jedynie obrys budynku, wytyczony linią fundamentów.
Łączna powierzchnia użytkowa nowego przedszkola wynosi 3 704,50 m². Z uwagi na integracyjny charakter przedszkola, już na etapie projektowania przyjęto zwiększone normatywy pomieszczeń sięgające do 100 m² i podwyższony standard wyposażenia, aby stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju. Nie ulega wątpliwości, że pierwsi uczniowie będą potrzebowali czasu na zapoznanie się z nowym miejscem, dlatego od kilku dni wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzają nowe przedszkole, oswajają się z nim i jednocześnie przygotowują do przeprowadzki. Niedawno placówkę odwiedził również marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber.
W ubiegłym tygodniu dyrektor Miejskiego Przedszkola w Uniejowie, Milena Nockowska-Bernardziak zaprosiła rodziców i opiekunów dzieci do zapoznania się z wnętrzem placówki. Prezentacja obejmowała przede wszystkim układ pomieszczeń i komunikacji w budynku, aby odprowadzanie i odbieranie pociech nie stanowiło dla nikogo problemu.
Z kolei w miniony piątek, po zakończeniu obrad LXXXII sesji Rady Miejskiej w Uniejowie, burmistrz Józef Kaczmarek poprosił dyrektor o podobną „wycieczkę” z udziałem radnych oraz sołtysów. Wnętrza przedszkola w pełni wyposażone w sprzęt multimedialny i naukowy, nowoczesne pomoce dydaktyczne, fabrycznie nowe meble, urządzenia kuchenne i inne elementy zrobiły na samorządowcach ogromne wrażenie.
Co widzieli uczestnicy oprowadzania?
Na parterze dwukondygnacyjnego budynku znajdują się 4 sale przedszkolne – każda z osobną, przestronną łazienką, a poza tym sala sportowa, kuchnia i jadalnia. Z myślą o organizacji wydarzeń na dworze, tuż przy budynku urządzono tarasy zewnętrzne z bezpośrednim dostępem dla oddziałów przedszkolnych. Nawierzchnia każdego z nich jest wyłożona trwałymi, odpornymi na działanie czynników pogodowych i zapewniającymi bezpieczną zabawę panelami podłogowymi.
Piętro mieści kolejne cztery sale przedszkolne, a ponadto dwie sale twórczości dziecięcej, dwie sale zabaw, salę komputerową oraz gabinet logopedy. Na uwagę zasługują też sale polisensoryczne, czyli specjalnie wyposażone pomieszczenia, aktywizujące lub wyciszające zmysły za pomocą światła, dotyku, zapachu, dźwięków, muzyki i różnorodnych zabawek rozwijających zdolności poznawcze.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, na terenie przedszkola zainstalowano monitoring. Dodatkowo, główne wejście do budynku chroni zamek elektroniczny, otwierany za pomocą kart magnetycznych, w które – oprócz nauczycieli i pracowników obsługi – zostaną wyposażeni także rodzice.
Do przedszkola prowadzą nowe drogi wewnętrzne i chodniki. Przy obiekcie wydzielone zostały miejsca parkingowe z przeznaczeniem dla rodziców, a także parking dla nauczycieli. Zagospodarowany został również cały teren wokół budynku. Są tu elementy małej architektury, plac zabaw, ławki, kosze stojaki do parkowania rowerów oraz kosze na nieczystości. Teren otoczony został dużą ilością zieleni, a także nowym ogrodzeniem.
Całkowity koszt przeprowadzenia inwestycji to prawie 20 mln zł. Oprócz środków z budżetu gminy, znaczna część dofinansowana została środkami unijnymi oraz wsparciem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.