Nowe perspektywy dla Uniejowa
Województwo łódzkie prowadzi obecnie zaawansowane prace nad kształtem nowej strategii rozwoju regionu, która określi wizję, wyznaczy główne cele i niezbędne narzędzia do ich osiągnięcia w obszarze polityki regionalnej w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym. Dokument ten będzie istotnym elementem w przygotowywaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2020-2027.
Kończąca się perspektywa finansowa 2014-2020, a co za tym idzie koniec projektów realizowanych przez gminę Uniejów i nowa perspektywa programowa stanowi dużą szansę, ale niesie też za sobą wiele wyzwań. Tendencje zachodzące obecnie w sferze społecznej, kulturalnej i gospodarczej sprawiają, że przyszłość regionów jawi się jako układ zarówno szans jak i zagrożeń. Dynamiczne zmiany sytuacji rynkowej wymuszają więc dostosowanie odpowiedniej strategii zarządzania oraz umiejętności wykorzystywania pojawiających się szans rozwojowych.
Regiony Polski, w tym województwo łódzkie, obecnie pracują nad przygotowaniem nowych strategii, które mają prowadzić do podniesienia jakości życia mieszkańców poprzez m.in. przeznaczenie środków unijnych na poszczególne obszary życia społeczno – gospodarczego, ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Prowadzone konsultacje, których owocem ma być spójny i wielowymiarowy plan działania, będą rzutować nie tylko w skali makro mówiąc o całym województwie, ale również w skali mikro, w odniesieniu do gminy Uniejów. Toczone dyskusje pozwolą określić, na co w perspektywie najbliższej dekady powinny być przeznaczanie środki unijne, z których będą korzystać mieszkańcy, w tym przedsiębiorcy.
Warto zaznaczyć, że w ostatniej strategii rozwoju Uniejów odegrał istotną rolę. Władze wojewódzkie dostrzegły w gminie potencjał i wspierały zaangażowanie i wysiłek samorządu, w efekcie czego miejscowość stała się ważnym punktem turystycznym na mapie łódzkiego oraz zdobyła rozpoznawalność w skali ogólnopolskiej.
Wsparcie województwa dla prac i zaangażowania samorządu z burmistrzem Józefem Kaczmarkiem na czele przyniosło wymierne korzyści nie tylko gminie, ale podniosło rangę i znaczenie całego województwa.
Jeśli przyjąć, że motorem działań podejmowanych przez samorządy i regiony funkcjonujące w przestrzeni społeczno – gospodarczej jest chęć osiągnięcia sukcesu rozumianego jako zdobycie i utrzymanie pewnej przewagi konkurencyjnej, nie ulega wątpliwości, że gmina wypracowała sobie wysoką pozycję na rynku.
Uniejów wielokrotnie był doceniany jako przykład dobrze wykorzystanych środków unijnych, a ostatnio o uzdrowisku wspomniała ogólnopolska prasa przywołując wcześniejszą przynależność gminy do województwa wielkopolskiego oraz determinację na rzecz województwa łódzkiego przy podziale administracyjnym w roku 1998.
Dzisiaj mieszkańcy sobie to chwalą. Są przekonani, że gdyby musieli jeździć w swoich sprawach do Poznania, nigdy nie powstałyby np. słynne termy, o których wie cała Polska. Rzeczywiście rozgłosu, jaki zrobił Uniejów w ostatnich latach, wiele gmin może pozazdrościć – czytamy na łamach Gazety Wyborczej.
Obecny czas jest bardzo wymagający dla wszystkich. Ciągle uczymy się nowej, pandemicznej rzeczywistości. To jednak nie oznacza, że nie możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość. Opracowanie nowej strategii rozwoju regionu jest dużym wyzwaniem, ale i szansą, która gmina Uniejów po raz kolejny będzie chciała wykorzystać.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.