HomeAktualnościNarodowe Święto Niepodległości w Zadzimiu

Narodowe Święto Niepodległości w Zadzimiu

11 listopada zadzim

11 listopada w Zadzimiu odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości licznie uczestniczyły poczty sztandarowe i delegacje. Na zaproszenie wójta gminy Zadzim Krzysztofa Woźniaka na obchody przybyli: Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Przewodniczący Rady Powiatu Poddębickiego Sebastian Romanowski, radni powiatowi, Przewodniczący Rady Gminy Mariusz Warycha, radni Rady Gminy, ks. Stanisław Siurdyga – Proboszcz Parafii Zygry, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy z pracownikami, sołtysi, delegacje szkół, instytucji oraz organizacji społecznych, zespoły śpiewacze, druhowie OSP, orkiestra OSP Zadzim, mieszkańcy gminy. W kościele św. Małgorzaty w Zadzimiu odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez ks. Juliusza Mieczyńskiego. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości obejrzeli występ słowno-muzyczny o treści patriotycznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Zadzimiu.

Dalsze obchody Święta Niepodległości odbyły się w parku „Dereniowy Skarb”, przy kamieniu upamiętniającym 100 –lecie odzyskania niepodległości. Wójt Gminy Krzysztof Woźniak w swoim wystąpieniu nawiązał do ważnych historycznych wydarzeń i postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości: „11 listopada przywołujemy tych, którzy byli architektami tamtej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskigo, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego czy Wojciecha Korfantego. Wspominamy nazwiska wielkich wodzów formacji zbrojnych, które podjęły żołnierski marsz ku Niepodległej. W ślad za nimi szły tysiące żołnierzy, wielu ochotników świadomych tego, że to z ich trudu, z ich walki może powstać na nowo niepodległa Polska…To dzięki nim powstała II Rzeczpospolita, która stanowiła jedno z większych państw międzywojennej Europy”. Wójt podziękował za udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz za wszelką pomoc w ich organizacji : „Bardzo dziękuję za udział w dzisiejszej uroczystości szczególnie naszym Gościom, delegacjom jednostek organizacyjnych Gminy Zadzim i delegacjom sołectw, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, orkiestrze dętej OSP w Zadzimu, Kołom Gospodyń Wiejskich, przedstawicielom instytucji, zakładów pracy i działalności gospodarczych, stowarzyszeniom, wszystkich przybyłym mieszkańcom naszej gminy.Za przygotowanie Święta serdecznie dziękuję Szanownemu Ks. Proboszczowi parafii Zadzim, młodzieży i nauczycielom naszych szkół oraz pracownikom urzędu gminy.”

Przybyłe delegacje przy akompaniamencie Orkiestry OSP Zadzim złożyły wiązanki kwiatów w hołdzie poległym w obronie Ojczyzny.

Po oficjalnym zakończeniu uroczystości uczestnicy udali się do Urzędu Gminy na ciepły poczęstunek.

UDOSTĘPNIJ:
Kolejny ruch "Społe
Drugie podejście do
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.