HomeAktualności z regionuNa Wielkanoc jaj nie zabraknie

Na Wielkanoc jaj nie zabraknie

jaja

To symbol nowego życia. Dla chrześcijan jajko symbolizuje zwycięstwo życia, jest znakiem Chrystusowego i ludzkiego zmartwychwstania.
Odwiedziliśmy gospodarstwo we wsi Dąbie. Ewa Ludwiczak hoduje kury nioski, które codziennie znoszą prawie 3 tysiące jaj.
– Na pewno jajek na Wielkanoc nie zabraknie – mówi z uśmiechem pani Ewa.
Produkcja jaj to jedna z najbardziej intensywnych form hodowli – dowiadujemy się od pani Ewy. Jedna kura jest w stanie złożyć około 300 jaj rocznie. Do produkcji jaj każda kura jest hodowana przez okres jednego roku.
– W mojej rodzinie wszyscy lubimy jajka. Jeszcze nam się nie znudziły. Na święta jaja będą tradycyjne, tzn. po ugotowaniu podane z majonezem. Nie wyobrażam sobie świąt wielkanocnych bez jajek. Przecież dzielimy się nimi składając sobie życzenia, muszą być na stole wielkanocnym – mówi Ewa Ludwiczak.
W gospodarstwie jest ponad 3 tysiące niosek. Na jajko od kury czeka się zazwyczaj dzień lub dwa. Niekiedy nioska znosi jajko z kilkoma żółtkami.
– Wielokrotnie miałam już takie jajka, w których po rozbiciu były aż trzy żółtka. Czasami są też jajka z dwoma skorupkami.
Nioski pani Ewy znoszą jajka o ciemniejszych skorupkach. Gospodyni chwali sobie ten kolor, szczególnie, że wystarczy posmarować je tłuszczem, by pięknie prezentowały się w wielkanocnym koszyczku.
Jajka z gospodarstwa z Dąbia można kupić m.in. na miejskim targowisku w Łęczycy. E. Ludwiczak mówi o konkurencji i jajkach ze wschodu.
– Teraz sprzedawane są jajka np. z Ukrainy, które kosztują o połowę mniej od naszych. Ale wiadomo od jakich są kur? Nie chcę zachwalać jedynie swojego towaru, ale wszyscy mnie znają. Nie sprzedawałabym jaj nieświeżych lub od kur źle karmionych. Zawsze do paszy dodaję dla niosek marchewki, żeby żółtka były żółte a jajka smaczne – słyszymy.
Obecnie uważa się, że jajka wcale nie podnoszą tak bardzo cholesterolu, jak na przykład tłuste mięsa, wątróbka czy kiełbasa. Jajka zawierają duże ilości niezbędnego nam białka. Potrzebujemy go do prawidłowego wzrostu i rozwoju tkanki kostnej w wieku młodszym oraz do utrzymania zdrowia w wieku dorosłym. Jajka zawierają także bardzo cenną dla funkcjonowania naszego mózgu i serca lecytynę.
Uwaga:
Najzdrowsze są jajka na miękko, głównie ze względu na to, iż zbyt długie gotowanie jajek przyczynia się do utraty części ich ważnych składników, a sadzone wymagają zbyt dużej ilości tłuszczu, by je przygotować. Z czystym sumieniem możemy sobie jednak pozwolić na kilka jajek tygodniowo.
(stop)

UDOSTĘPNIJ:
Chcą wprowadzić p
Świnice Warckie: Cz
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.