Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cedrowicach jest niezbędna
Oczyszczalnia ścieków w Cedrowicach jest podstawą systemu kanalizacyjnego w Gminie Miasto Ozorków. Oczyszczalnia funkcjonuje już ok. 25 lat. Zastosowane wówczas rozwiązania systemowe technologiczne i techniczne mają niebagatelny wpływ na wysokie koszty eksploatacji oczyszczalni, co przekłada się na kształtowanie wysokości taryfy opłat za odebrane ścieki do kanalizacji miejskiej. Zarząd OPK podjął decyzję o modernizacji oczyszczalni w Cedrowicach z celem nadrzędnym polegającym na optymalizacji kosztów funkcjonowania oczyszczalni ( minimalizacji, stabilizacja i uniezależnianie się od kosztowych czynników zewnętrznych).
Decyzji Zarządu przyświecał przede wszystkim interes mieszkańców Ozorkowa związany
z szukaniem minimalizacji kosztów codziennego bytowania.
Oczyszczalnia ścieków w Cedrowicach jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z podwyższonym stopniem usuwania biogenów. Została zaprojektowana w latach dziewięćdziesiątych( 1995r.) na 18 360 RLM (równoważna liczba mieszkańców). Przedstawiona tabela obrazuje wskaźniki zanieczyszczeń ścieków przyjętych w oparciu
o badania fizyko-chemiczne, które proces oczyszczania redukuje do wielkości normatywnych określonych przez właściwe pozwolenie wodno-prawne wydawane przez organy państwowe.
Wskaźniki zanieczyszczeń ścieków przyjęte do aktualnego projektu modernizacji oczyszczalni są wielokrotnie wyższe niż występujące w 1995r. Dlatego Zarząd OPK Sp.z o.o. w Ozorkowie podjął decyzję o modernizacji oczyszczalni ścieków w Cedrowicach ze względów eksploatacyjnych. Planowana modernizacja oczyszczalni ścieków ma poprawić jakość odprowadzanych ścieków, co przyczyni się do poprawy obecnego stanu środowiska naturalnego, w szczególności wód powierzchniowych. Rozbudowa nie spowoduje przyjęcia większej ilości ścieków. Oczyszczalnia ścieków po modernizacji i rozbudowie będzie osiągała stopień oczyszczenia ścieków w zakresie wszystkich wskaźników zanieczyszczeń, spełniający wymagania obowiązujących przepisów prawa, w tym Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków miejskich ( 91/271/EWG ).
Projekt modernizacji i przebudowy oczyszczalni ścieków w Cedrowicach obejmuje:
– przebudowę istniejącego budynku krat ( wymiana istniejących krat na nowe kraty zgrzebłowe, montaż układu płukania skratek ( zanieczyszczeń stałych ), montaż przenośników spiralnych
w istniejących korytach służących do przenoszenia piasku, montaż układu separacji oraz płukania piasku.
– przekształcenie istniejącego osadnika wtórnego na zbiornik retencyjny ( ograniczenie ryzyka przelewów burzowych oraz uśrednienie ładunków zanieczyszczeń)
– budowę nowej przepompowni ścieków surowych, przebudowa przepompowni na tzw. przepompownię „suchą”- pompy nie będą zatopione. Układ sieci technologicznych współpracujących z pompownią będzie w sposób automatyczny kierował nadwyżkę ścieków do zbiornika retencyjnego;
– budowę nowego żelbetonowego reaktora biologicznego z dwoma ciągami technologicznymi co pozwoli przeprowadzać prace remontowe wyposażenia reaktora biologicznego.
– budowę dwóch nowych osadników wtórnych, o mniejszej objętości niż istniejący
– budowa pompowni wody technologicznej na potrzeby własne oczyszczalni
– budowę dwóch zagęszczaczy grawitacyjnych przed układem odwadniania i przetwarzania osadu
– budowę nowego budynku technologicznego, w którym zlokalizowane zostaną dmuchawy ( modernizacja systemu napowietrzania zwiększająca wydajność napowietrzania ścieków ) oraz pompownia osadu nadmiernego wraz z linią odwadniania i przetwarzania osadu (eliminuje zależność od permanentnie rosnących kosztów przemysłowego zagospodarowania osadu ściekowego, przy malejącym zainteresowaniem formą rolniczego zagospodarowania tego osadu). Zaprojektowany układ technologiczny przetwarzania osadów ściekowych stanowić będzie uzupełnienie istniejącego w oczyszczalni procesu oczyszczania ścieków. Jej podstawowym zadaniem jest proces stabilizacji osadu i uzyskanie produktu nawozowego.
W sferze regulacji prawnej dotyczącej recyklingu osadu linia spełniać będzie przesłanki art. 14 Dyrektywy ściekowej 91/271/EWG.
– budowę wiaty magazynowej na przetworzony osad.
Przyjęta technologia oczyszczania ścieków gwarantuje, że w ściekach oczyszczonych wskaźniki zanieczyszczeń będą niższe lub co najwyżej równe dopuszczalnym.
Dokonując wyboru optymalnego systemu oczyszczania ścieków uwzględniono między innymi następujące czynniki:
– zapewnienie składu ścieków oczyszczonych zgodnego z obowiązującymi przepisami
– kompleksowe rozwiązanie zagadnienia oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych
– maksymalną automatyzację pracy oczyszczalni i prostotę obsługi
– minimalizację kosztów eksploatacyjnych
– ograniczenie do minimum uciążliwości oczyszczalni ścieków dla środowiska
Przedstawiona hasłowo charakterystyka procesu modernizacyjnego pokazuje w jakim stanie technicznym i technologicznym funkcjonuje obecnie oczyszczalnia i w jakim stopniu zamortyzowane są jej obiekty i urządzenia.
Należy podkreślić, że planowana inwestycja wypełni zapisy Dyrektywy 86/278/EWG
w sprawie ochrony środowiska i stabilizację kosztów funkcjonowania oczyszczalni, co będzie przekładało się na wysokość opłat za odprowadzenie ścieków dla mieszkańców Gminy Miasta Ozorkowa.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.