Misja przygoda

misja przygoda uniejów

W miniony weekend uniejowskie podzamcze zamieniło się w prawdziwą „żywą lekcję historii”. A to za sprawą II Festiwalu Przygodowo – Historycznego Misja Przygoda. Uniejów.

Do Uniejowa zjechały grupy rekonstrukcyjne, poszukiwacze skarbów, rzemieślnicy, sokolnik oraz pasjonaci zabytkowych samochodów.

Obozowisko

Przez cały czas trwania imprezy, u podnóża zamku arcybiskupów gnieźnieńskich w Uniejowie, rozbite było obozowisko grup rekonstrukcyjnych. Dzięki wizycie w  tym szczególnym miejscu można było na chwilę „cofnąć się w czasie” i zobaczyć jak wyglądało życie w poszczególnych epokach. Na terenie obozowiska istniała możliwość przymierzenia stroju z różnych epok, strzelania z łuku, zrobienia własnoręcznie kadzidła, zapoznania się z początkami piśmiennictwa czy spróbowania smakołyków wykonanych według XVII-wiecznych receptur.

Spotkanie z sokolnikiem

Na dziedzińcu dzięki obecności sokolnika z firmy „Ptasznik – usługi sokolnicze i edukacyjne” można było „oko w oko” spotkać: puchacza europejskiego, pustułkę zwyczajną, kruka, puszczyka uralskiego, jastrzębia europejskiego oraz myszołowa towarzyskiego.  Te piękne niezwykle dostojne ptaki były przyczyną wielu zachwytów turystów. Wśród tych przepięknych ptaków, znalazł się jeszcze jeden, niezwykle wyjątkowy. Nikt tak nie chwytał swoją urodą za serce, jak mająca dopiero miesiąc płomykówka.

Pokazy grup rekonstrukcyjnych

Na deptaku przy Restauracji Termalnej była doskonała okazja do zapoznania się z życiem, zwyczajami, strojami oraz bronią w przekroju różnych epok. W blokach tematycznych znajdowały się pokazy rycerskie oraz pokazy w wykonaniu szlachciców i dragonów. Można było się dowiedzieć, jak wyglądał mundur i uzbrojenie bojownika na przestrzeni różnych epok, od wojów z X wieku po formacje zbrojne wieku XVIII. Kobiety mogły wysłuchać ciekawej prezentacji o tajnikach makijażu, higieny osobistej oraz poznać tajniki XVIII- wiecznej damskiej garderoby .

Wystawa zabytkowych samochodów

Wydarzeniu towarzyszyła nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. Stało się to za sprawą dwóch stowarzyszeń zrzeszających pasjonatów samochodów zabytkowych: Zajezdnia i Wyjątkowe Auta. Dzięki nim wzdłuż deptaku przy termach zaparkowały wojskowe i cywilne samochody zabytkowe. Można było obejrzeć dwa modele samochodów ciężarowych firmy FSC Star: 244 i 246, samochód wojskowy Honker oraz wojskowo-militarny motocykl Romet.

Niezwykła popularnością cieszyły się trzy egzemplarze pojazdów. Pierwszy z nich to Ford TR z 1915 roku, który jest jedynym w Polsce pojazdem biorącym udział w I wojnie światowej i do dzisiaj jeżdżącym. Wyjątkowości nadaje mu również fakt, że jest samochodem, który również jako jedyny, otrzymał nagrodę Ministerstwa Obrony Narodowej za zasługi wojenne.

Wśród eksponatów znalazł się również samochód, będący niekwestionowanym protoplastą motoryzacji – Maybach-Benz z 1886 roku. Jest to samochód o konstrukcji opartej na budowie bryczki będący pierwszym pojazdem z silnikiem spalinowym na świecie.

Bardzo duża popularnością cieszył się również samochód brytyjski Standard Flying 12 z 1939 roku. Ta przepiękna limuzyna to ciekawy przedstawiciel brytyjskiej motoryzacji z czasów II wojny światowej. Swoją obecność na festiwalu zaznaczyli również druhowie OSP Uniejów, którzy umożliwili najmłodszym zwiedzanie samochodu strażackiego „Bogumił”.

Na wale za uniejowskim mostem czekała atrakcja dla osób, które lubią mieć adrenalinę we krwi i szukają męskich wrażeń. Była to przejażdżka wozem bojowym popularnie zwanym czołgiem. Wierzymy, że emocji towarzyszących temu wydarzeniu długo korzystający z przejazdów nie zapomną.

Jarmark rzemiosła

Na terenach parku i alejek przyzamkowych powstała wioska dawnych rzemiosł i rękodzieła. Na chętnych czekały produkty rodem z dawnych epok, pamiątki zabawki i upominki. Warto podkreślić, że wyroby miały charakter rękodzielniczy. To, zatem była doskonała propozycja dla tych, którzy pragną czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego, czego nie kupi się w pierwszym lepszym sklepie.

Tajemnice Uniejowskiego zamku

Podczas wydarzenia można było również poznać tajemnice uniejowskiego zamku, a to za sprawą  Wieżomistrza Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, który dzielił się z turystami historią miejsca oraz zapewniał możliwość zwiedzania zamkowej wieży, z której można było oglądać przepiękną panoramę naszego miasta.

Seans filmowy

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu w kinie letnim wyświetlono film wojenny z 2019 roku, w reżyserii Sama Mendesa pt. ”1917”. Film opowiada historię brytyjskich żołnierzy na froncie zachodnim I wojny światowej.

Co znaleźli poszukiwacze skarbów?

Weekendowe wydarzenie, to także  II Zlot Środowisk Eksploracyjnych i Historycznych. Do Uniejowa zjechali eksploratorzy i badacze zabytków z różnych regionów Polski.  Badacze stworzyli swój obóz w bezpośrednim pobliżu zamku.  Była to doskonała okazja do tego, aby zapoznać się i zobaczyć jak pracuje społeczność poszukiwaczy i badaczy tajemnic historii. Organizatorem tej części wydarzenia był Radosław Herman, pomysłodawca festiwalu, archeolog i tropiciela zagadek, znany z serialu telewizyjnego Misja Skarb, emitowanego na antenie Fokus TV.

Na Festiwalu było można porozmawiać z odkrywcami oraz osobiście zobaczyć jak wydobywa się zabytki z ziemi z użyciem wykrywaczy metali. Grupa zorganizowała również atrakcje dla najmłodszych, w postaci piaskownicy z ukrytymi skarbami, w której dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze.

Nie zabrakło również rozrywki dla prawdziwych eksploratorów. W pierwszy dzień grupa prowadziła poszukiwania na terenie zabytkowego parku przyzamkowego. Znaleziono m.in. rozerwaną łuskę od pocisku artyleryjskiego, lilijkę na chustę harcerską z okresu przedwojennego, XIX – wieczny medalik, szeląg Krystyny Wazówny oraz srebrną monetę z koroną, datowaną prawdopodobnie na  1562 rok.  Drugi dzień poszukiwań przyniósł takie znalezisko, jak średniowieczny grot od strzały.

W niedzielne przedpołudnie dla detektorystów zorganizowano specjalne zawody. Polegały one na tym, aby w czasie 20 minut na wyznaczonym terenie plaży miejskiej w Uniejowie, znaleźć jak najwięcej 1 centówek amerykańskich. Niekwestionowanym zwyciężą zawodów okazał się Sylwester Knaś, który znalazł 21 monet.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Uniejów, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „TERMY UNIEJÓW” Spółka z o. o. w Uniejowie, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie. Koordynatorem części historycznej Festiwalu był Jędrzej Kałużny – historyk, koordynatorem części eksploracyjnej: Radosław Herman – pomysłodawca festiwalu, archeolog.

UDOSTĘPNIJ:
W Ozorkowie maluchy
Zabili bezdomnego!
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.