HomeAktualnościMieszkańcy coraz chętniej jeżdżą, ale czy zgodnie z przepisami?

Mieszkańcy coraz chętniej jeżdżą, ale czy zgodnie z przepisami?

Od trzech tygodni w Łęczycy można jeździć elektrycznymi hulajnogami. Generalnie jednoślad wypożyczyć może każdy, kto tylko pobierze aplikację i dokona opłaty. Nikt nie sprawdza wieku wypożyczającego czy umiejętności kierowania elektryczną hulajnogą. A kierującego takim jednośladem też obowiązują przepisy. Jakie?

Hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki. Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach korzystały z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest znacznie więcej. Każdy kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać. Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami.

Policja apeluje o korzystanie z drogi w sposób rozsądny, zgodny z przepisami prawa.

UDOSTĘPNIJ:
Na lewych "receptach
Rodzice kupują mask
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ