Maturzyści z Łęczycy w akcji. Pierwszy egzamin już za nimi
Obowiązkową pisemną maturą z języka polskiego rozpoczął się egzaminacyjny maraton dla absolwentów liceów i techników.
Maturzyści mieli do wyboru trzy tematy wypracowania. Pierwszy: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Lalki’ Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”. Drugi brzmiał: „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej’ Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”. Trzeci temat dotyczył interpretacji wiersza – maturzyści mieli przeanalizować „Strych” Beaty Obertyńskiej.
Tegoroczny egzamin maturalny praktycznie od początku roku szkolnego 2020/2021 budził wiele wątpliwości, zarówno wśród pedagogów, rodziców jak i samych uczniów. Powodem tych dylematów był fakt, że stacjonarne zajęcia lekcyjne trwały praktycznie tylko przez jeden miesiąc. Zastanawiano się czy w ogóle odbędzie się egzamin, jeśli tak to w jaki sposób, czy będzie trudny, jakie będą wyniki ?
Rozmawiamy z niektórymi maturzystami z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy, którzy jako pierwsi opuścili salę egzaminacyjną.
– Jestem zadowolony, trochę liczyłem na wypracowanie w oparciu o utwór „ Lalka” Bolesława Prusa i nie pomyliłem się – mówi Dawid Szczech, tegoroczny maturzysta. – Moje spostrzeżenie wynikało stąd, że jak zaobserwowałem od stycznia w TVP emitowano reklamę nawiązującą właśnie do tego utworu.
– Ogólnie egzamin nie był, moim zdaniem, aż tak bardzo trudny. Zarówno część testowa jak i wypracowanie. Wybrałam temat związany z „ Lalką” – wtrąca abiturientka Katarzyna Nawrocka.
Kolejne dwie maturzystki, Dorota Łukasiewicz i Klaudia Broczkowska potwierdzają wypowiedź koleżanki i kolegi. Także skupiły się na wypracowaniu opartym o utwór „Lalka” B. Prusa.
Nieco inną ocenę sytuacji prezentują maturzyści Filip Kołodziejski Filip i Mateusz Kowalczyk.
– Język polski jest dla mnie przedmiotem obowiązkowym. Tak naprawdę wolę matematykę, zresztą zamierzam studiować na Politechnice – mówi Filip. – Cieszę się, że język polski już jest za mną, aczkolwiek nie uważam, że zadania były trudne. Wybrałem, tak jak chyba większość zdających, wypracowanie na podstawie utworu B. Prusa.
– A ja wybrałem temat związany z „ Ziemią obiecaną” Władysława Reymonta – mówi z uśmiechem Mateusz Kowalczyk. – Dlaczego, bo rozważania na temat „ czy miasto jest dobre czy złe dla człowieka” daje w mojej ocenie więcej możliwości przywołania w części argumentacyjnej innych utworów literackich, jak chociażby „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy „Dżuma” Alberta Camusa.
Matura 2021. Harmonogram
W tym tygodniu odbędą się wszystkie egzaminy obowiązkowe (chyba, że ktoś zdaje język inny niż najpopularniejszy wśród maturzystów angielski) i pierwsze egzaminy z przedmiotów dodatkowych.
5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki.
6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki.
7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.