HomeWarto przeczytaćKto na posła? Kto na senatora?

Kto na posła? Kto na senatora?

jedenPo ubiegłorocznych wyborach samorządowych, 25 października czekają nas wybory parlamentarne. Kampania wyborcza zapowiada się niezwykle ciekawie. Rywalizować będą ze sobą znane twarze, w tym były zastępca burmistrza Łęczycy, Wojciech Czaplij.
Niektórzy kandydaci są znani z poprzednich kadencji polskiego rządu, inni z lokalnych samorządów. Niektóre kandydatury nie zaskakują, inne wręcz przeciwnie. Choć dopiero w połowie tygodnia podane zostaną oficjalne listy z nazwiskami kandydatów, już wiemy, kto wyraził chęć walki o poselski mandat. Przedstawiamy sylwetki wybranych kandydatów.
Wojciech Czaplij, do grudnia ubiegłego roku zastępca burmistrza Łęczycy, postanowił wrócić do działalności politycznej. Już nie w samorządzie, lecz na wyższym szczeblu.
– Otrzymałem propozycję od szefa regionu partii Platforma Obywatelska, aby zgłosić swoją kandydaturę w tegorocznych wyborach parlamentarnych, przyjąłem ją. Będzie to dla mnie nowe wyzwanie, na pewno ciekawe. Mam spore doświadczenie, lata przepracowane w samorządzie, w tym na stanowisku zastępcy burmistrza Łęczycy, chciałbym dalej się realizować. Uważam, że miasto, które ma swojego przedstawiciela w sejmie może wiele zyskać. Osoba, która idzie do parlamentu oczywiście nie powinna załatwiać swoich prywatnych interesów, ale jej zadaniem jest to, aby maksymalnie lobbować dla tego środowiska, z którego się wywodzi – podkreśla W. Czaplij. – Przez lata zdobywałem szerokie kwalifikacje zawodowe, obecnie z powrotem pracuję w swoim zawodzie. Realizuję się jako nauczyciel i pedagog w pracy z dziećmi chorymi na autyzm. Kampania może być intensywna, bo kontrkandydaci będą czynić wszystko, aby mieć jak najlepsze wyniki, na pewno powalczę o głosy wyborców.
Również z partii PO chęć kandydowania wyraził Paweł Kulesza, radny miejski, przewodniczący rady miasta poprzedniej kadencji.
– Zajmuję się działalnością społeczno-polityczną już od wielu lat. Również od dawna jestem szefem Platformy Obywatelskiej w Łęczycy. Po raz pierwszy zdecydowałem się ubiegać o mandat posła, ponieważ uważam, że należy stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Wybory parlamentarne to dla mnie pewnego rodzaju forma sprawdzenia siebie, a moja kandydatura będzie nową ofertą dla wyborców – mówi P. Kulesza, kandydujący do sejmu z listy PO. – Polityka mnie interesuje, na razie działam tylko lokalnie, od wielu lat w naszym lokalnym samorządzie, ale chciałbym zajmować się nią znacznie szerzej. Uważam, że obecnie prowadzona polityka w Polsce wymaga pewnych zmian.
Poseł z Łęczycy, Michał Pacholski, będzie po raz kolejny ubiegał się o miejsce w sejmie, jednak z innej partii. W grudniu 2014 roku przeszedł z Ruchu Palikota do PSL-u.
– Przez cztery lata mojej działalności poselskiej rozpocząłem wiele spraw, które chciałbym dokończyć. Jako poseł staram się pomagać moim wyborcom w bardzo konkretnych i często trudnych sprawach, z którymi przychodzą do mojego biura. Jestem jednym z najmłodszych posłów VII kadencji Sejmu RP – mówi M. Pacholski. – Uważam, że dobrze odnalazłem się w roli posła, a nie było to łatwe. Musiałem wiele się nauczyć i oddać się bez reszty swojej działalności poselskiej, właściwie rezygnując z życia prywatnego. Jednak jestem człowiekiem czynu i taka forma aktywności bardzo mi odpowiada.
O reelekcję, już trzecią powalczy poseł Piotr Polak.
– Starałem się godnie, uczciwie i solidnie wypełniać poselskie obowiązki. Aktywnie działałem w regionie, angażowałem się społecznie. Kampania na pewno ruszy od 15 września, ale moim zdaniem działać trzeba cały czas i być zauważanym przez wyborców. W czasie kampanii można się tylko przypomnieć – podkreśla poseł P. Polak z partii PiS. – Z wykształcenia jestem rolnikiem, ale zdobyłem już duże doświadczenie zarówno w samorządzie lokalnym, jak i w parlamencie, ale o efekty mojej działalności trzeba by zapytać wyborców.
Również z listy Prawa i Sprawiedliwości wystartuje Przemysław Błaszczyk, senator RP od 2007r.
– Zgłosiłem swoją kandydaturę, ponieważ działam już wiele lat. Uważam, że udało się zrobić naprawdę dużo, zwłaszcza dla mieszkańców naszego regionu. Chcę kontynuować swoją działalność, mam nadzieję, że dostanę taką szansę a to, co udało się zrobić do tej pory zostało zauważone – komentuje senator P. Błaszczyk. – Dla miast czy regionów dużym sukcesem jest, jeśli mają swoich przedstawicieli w parlamencie.
Kampania wyborcza pełną parą ruszy po 15 września. Kandydaci będą mieli miesiąc na przekonanie do siebie wyborców.
(mr)

UDOSTĘPNIJ:
Praca głównie dla
Przygotujmy się na
428 komentarzy

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.