HomeAktualności„Kopciuchy” wciąż trują! Jak to dobrze, że niedługo wiosna…

„Kopciuchy” wciąż trują! Jak to dobrze, że niedługo wiosna…

Na dobrą sprawę nie wiadomo, jak dużo jest w Ozorkowie starych pieców, które już powinny zostać wymienione. Można się domyślić, że „kopciuchów” jest w dalszym ciągu sporo, bo przy każdorazowym znacznym spadku temperatury miasto spowija siwy i gryzący dym. Tak właśnie było w ub. tygodniu, gdy mieszkańcy informowali redakcję o smogu.

Warto wspomnieć, że od początku tego roku w Łódzkiem jest zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe niespełniających żadnych norm emisyjnych, tzw. „kopciuchów”.

Z pytaniem o „kopciuchy” zwróciliśmy się do ozorkowskiego magistratu.

„Urząd Miejski posiada dane z bazy CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków), stworzonej na podstawie deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości w zakresie zainstalowanych i eksploatowanych źródeł ciepła. Na terenie miasta Ozorkowa zainstalowane są 903 źródła, które zostały zgłoszone jako kotły poniżej klasy 3 lub brak jest informacji o klasie kotła” – informuje urząd miasta.

Magistrat potwierdza, że do urzędu trafiają sygnały od mieszkańców ws. zanieczyszczenia powietrza.

„Niniejsze zgłoszenia przesyłane są na komisariat Policji w Ozorkowie z prośbą o interwencję. Sprawy związane z zanieczyszczeniem powietrza należy zgłaszać na komisariat Policji (telefonicznie), do Urzędu Miejskiego (telefonicznie, pisemnie), za pomocą aplikacji CEEB lub aplikacji mObywatel. Urząd nie dysponuje danymi o ilości kar pieniężnych za powyższe wykroczenie. Nie ma możliwości prawnych ukarania sprawcy tego typu wykroczenia karą pieniężną (mandatem) przez urzędników gminy. Karę finansową może nałożyć jedynie odpowiednie służby np. Policja” – czytamy w odpowiedzi.

W ostatnich latach urząd miasta nie udzielał dofinansowań w ramach gminnych programów wymiany źródeł ciepła. Mieszkańcy Ozorkowa mogli wnioskować o dofinansowanie wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze” prowadzonego przez WFOŚiGW w Łodzi.

„Urząd nie dysponuje danymi, o ilości przyznanych dofinansowań w ramach tego programu, czy informacji odnośnie kryteriów naboru oraz ilości osób, które skorzystały z programu. Takich informacji może udzielić Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Od 28 listopada 2024 r. nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” został wstrzymany i do dnia dzisiejszego nie został wznowiony, z uwagi na prace zmierzające do nowelizacji przepisów regulujących zasady naboru i przyznawania dofinansowań w ramach programu” – dodaje w przesłanej odpowiedzi urząd miasta w Ozorkowie.

UDOSTĘPNIJ:
Tragedia w Łódzkie
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ