HomeKraj i ŚwiatKatastrofa ekologiczna

Katastrofa ekologiczna

zatruta odra

Katastrofa ekologiczna w Polsce. W odrze doszło do masowego zatrucia wody. W jego wyniku w rzece pojawiły się tony śniętych ryb. Cała Polska chce poznać winowajcę, własne śledztwo rozpoczynają Niemcy, których również dotknęło skażenie.

Badania wody, przeprowadzane przez WIOŚ wykazywały obecność w niej mezytylenu. Teraz Inspektorat donosi, że w nowych próbkach, pobranych w pierwszych dniach sierpnia, już go tam nie ma. Woda zawiera jednak nietypowo wysokie stężenie tlenu. Zabójcza fala dotarła tymczasem do pomorza zachodniego i niebezpiecznie zmierza do Bałtyku.

Osoby obserwujące sytuację nad Odrą przewidują, że odbudowa rzeki do stanu sprzed katastrofy zajmie co najmniej kilka lat. O ile wprowadzone zostaną odpowiednie działania. Póki co rząd milczy na temat zatrucia rzeki.

Do zatrucia doszło pod koniec lipca. Według nieoficjalnych informacji zatrucie wody prawdopodobnie miało swój początek w Kanale Gliwickim. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, a Wody Polskie zapewniają, że „współpracują ze służbami mającymi kompetencje i narzędzia w zakresie rozwiązania, a przede wszystkim – ustalenia przyczyny obserwowanych śniętych ryb na rzece”.

Kiedy wypłata „cz
Orlen ostrzega!
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.