Jeszcze atrakcyjniejsza oferta turystyczna
Na spotkaniu w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Uniejowie, zorganizowanym zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym – dezynfekcja rąk, zachowanie odpowiedniej odległości, maseczki – zostały przedstawione zaplanowane inwestycje i złożona propozycja nawiązania współpracy między gminą Uniejów a przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie turystyki rekreacyjnej – hotele, kajaki, gastronomia, głównie na terenie sąsiadującym z realizowaną inwestycją budowy bulwarów, a także przedsiębiorcami świadczącymi usługi po lewym brzegu rzeki Warty i wreszcie prowadzącymi duże obiekty hotelowe.
Celem spotkania były tematy inwestycyjne, pokazanie jakie inwestycje będzie prawdopodobnie realizowała gmina, jeżeli po przetargach uda się wyłonić wykonawców, a także złożenie propozycji współpracy z przedsiębiorcami. Propozycja dotyczyła możliwości składania pomysłów na uatrakcyjnienie oferty turystycznej i powstania jej na terenach planowanych do zagospodarowania oraz możliwości wydzierżawienia ich od gminy w celu prowadzenia na nich własnej działalności poszerzającej ofertę turystyczną dla odwiedzających uzdrowisko turystów. Stworzenie oferty tzw. małych form aktywności sportowych dla rodzin z dziećmi polegałoby na powstaniu chociażby miejsca do jazdy na wrotkach, czy dla nieco starszych boiska do piłki siatkowej itp.
W spotkaniu prowadzonym przez burmistrza Uniejowa – Józefa Kaczmarka wzięli udział przedsiębiorcy reprezentujący m.in.: Hotel „Termalny”, Hotel „Uniejów”**** ecoActive&Spa, Medical Spa Hotel „Lawendowe Termy”****, Uzdrowisko „Uniejów Park”, Aparthotel „Termy Uniejów”, VattenBall – kajaki, spływy kajakowe; obiekty „Term Uniejów” – Zamek, Dom Pracy Twórczej i Zagrodę Młynarską, Gościniec „Nad Wartą”, „Babie Lato”, „Cztery Pory Roku”, Pokoje gościnne „U Rejenta”, Pierogarnię „Pod 30-tką” oraz Domki turystyczne „Leśna Przystań” i Pensjonat „Staromiejski”.
Na spotkaniu burmistrz Uniejowa przedstawił prezentację dotyczącą zagospodarowania terenów inwestycyjnych zlokalizowanym wzdłuż i niedaleko brzegu rzeki Warty, na działkach zakupionych i planowanych do kupna przez gminę Uniejów. Prezentacja przedstawiała zagospodarowanie terenów inwestycyjnych w obszarze strefy A i B Uzdrowiska Termalnego Uniejów, czyli wzdłuż bulwarów (po obu stronach rzeki, od ul. Ireny Bojakowskiej do ul. Łęczyckiej) oraz na terenach należących do Wspólnoty Pastwiskowej – od mostu, wzdłuż wału, do Strugi Spycimierskiej, od której gmina Uniejów planuje wykupić działki o powierzchni 23,75 ha.
W trakcie spotkania burmistrz Uniejowa wspomniał o problemach wynikających z planowaną parę lat temu budową bulwarów, gdyż tereny te należały do Skarbu Państwa, które reprezentowało starostwo powiatowe w Poddębicach. Na spotkaniu z mieszkańcami 7 lat temu padła również propozycja ujednolicenia ogrodzenia przy działkach sąsiadujących bezpośrednio z bulwarami, jednakże większość osób obecnych nie wyraziła zgody na realizację tego pomysłu. Obecnie prowadzone są prace związane z budową tej inwestycji, na której powstaną m.in. szlaki dydaktyczne, ścieżki pieszo-rowerowe, pływające pomosty, siedziska na skarpie, letnie kino plenerowe, pergole z zadaszeniem oraz tuż przy moście przystań kajakowa – z możliwością wydzierżawienia. Bulwary nie będą odgrodzone, będą ogólnodostępne dla wszystkich.
Kolejne omówione inwestycje dotyczyły ogłoszonych przetargów na budowę:
– parku tematycznego – Farmy Alka, przy ul. abp. Jakuba Świnki, z elementami infrastruktury turystyczno-poznawczej skierowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży, jako uzupełnienie oferty edukacyjnej w formie zabawy;
– tężni solankowej wraz z pijalnią wody termalnej z niezbędną infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu przy ul. abp. Jakuba Świnki. Nowy obiekt będzie wspomagał leczenie wielu schorzeń i dolegliwości. Przy tężni projektowane są baseny solankowe.
Następna inwestycja będzie dotyczyła budowy infrastruktury turystycznej oraz zagospodarowania terenu wzdłuż rzeki Warty w Uniejowie, czyli placu Bogumiła po przeciwnej stronie siedziby biblioteki miejskiej. W ramach inwestycji powstanie: fontanna połączona z kaskadowo płynącą wodą, ciąg schodów z obu stron kaskady wodnej, tarasy ziemne, ścieżki oraz winnica.
Przedłużona zostanie również część spa & wellness kompleksu termalno-basenowego „Termy Uniejów”, na rozbudowę której spółka PGK „Termy Uniejów” otrzymała dofinansowanie w kwocie 7 mln 216 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Na nadbudowanym piętrze znajdzie się odrębne wejście dla gości z zewnątrz i zostanie połączone z obecną strefą saun.
Dalsza część prezentacji dotyczyła zaplanowanej adaptacji budynku dawnego posterunku wodnego, czyli Interaktywnego Punktu Turystyki Geotermalnej, we współpracy z Politechniką Łódzką.
Jednakże z punktu widzenia mieszkańców i rodziców małych dzieci ważnym przedsięwzięciem będzie zaplanowana budowa przedszkola integracyjnego na terenie boiska przy Szkole Podstawowej, w sąsiedztwie Ośrodka Kultury w Uniejowie. Obecnie trwają prace nad stworzeniem programu funkcjonalno-użytkowego wraz z koncepcją architektoniczno-budowlaną. Projekt zakłada powstanie sal dydaktycznych i specjalistycznych, jak: polisensoryczna (dostarczająca wrażeń dotykowych, słuchowych i wzrokowych), twórczości dziecięcej, doświadczania świata, zabaw, komputerowa oraz sportowa.
Do zagospodarowania jest również działka o powierzchni 2,14 ha znajdująca się za obiektem Hotelu Lawendowe Termy. Być może będzie to w niedługim czasie miejsce do gry w tenisa lub organizacji zawodów konnych.
Ostatni slajd przestawiał budowę pasywnego budynku Urzędu Miasta w Uniejowie, przy ul. Łęczyckiej, wraz ze wszystkimi instalacjami, kompletnym wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu. Ta inwestycja jest obecnie na etapie weryfikacji ofert, które wpłynęły w postępowaniu przetargowym.
Burmistrz wspomniał również o prywatnych inwestorach, o potencjalnej budowie hotelu za Zagrodą Młynarską, dlatego też gmina zgłosiła budowę drogi bitumicznej wzdłuż wału, która umożliwiłaby bezpośredni dojazd do obiektu, a także o złożeniu projektu spiętrzenia Strugi Spycimierskiej.
Zatem niebawem pusta przestrzeń wzdłuż wału ma szansę na zapełnienie się w miejsce pełne ciekawych i różnorodnych atrakcji skierowanych do wszystkich grup wiekowych.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.