Jagódka, dziewczynka znaleziona w pustostanie, trafiła do Tuli Luli

Maleńka Jagódka, porzucona przez matkę w pustostanie, trafiła w bezpieczne ramiona cioć z Tuli Luli. Tutaj miłości, czułości, troski i opieki na pewno jej nie zabraknie.
Ciocie z Tuli Luli będą przytulały, opowiadały bajeczki i śpiewały kołysanki. Będą czuwać przy niej o każdej porze dnia i nocy.
Jagódka przyszła na świat przed świętami wielkanocnymi. Matka zawinęła ją w reklamówkę i zostawiła w pustostanie. Jagódkę znalazł przypadkowy przechodzień. Mężczyzna zadzwonił na policję i uratował dziewczynce życie. Gdyby pomoc przyszła później, maleństwo mogłoby umrzeć z wychłodzenia. Gdy znaleziono Jagódkę, jej temperatura wynosiła zaledwie 27 stopni Celsjusza. Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie trafiła dziewczynka, podkreślali, że miała bardzo dużo szczęścia i wielką wolę przeżycia. To w szpitalu nadano jest imię Jagoda.
Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli to bardzo ważne miejsce. Trafiają tutaj niemowlęta poniżej pierwszego roku życia, którymi biologiczni rodzice nie mogą się zająć. W Tuli Luli czekają na nową rodzinę. W ciągu 8 lat bezpieczną przystań znalazło tu ponad 200 niemowląt. Prowadzenie Tuli Luli jest finansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
Informacja dla kobiet, które znalazły się w kryzysie i nie mogą zaopiekować się swoim dzieckiem
Jeżeli jesteś w ciąży lub właśnie urodziłaś dziecko i obawiasz się, że nie jesteś w stanie się nim zaopiekować, możesz zdecydować o oddaniu dziecka do adopcji. Oddanie dziecka do adopcji to bardzo trudna decyzja, decyzja podejmowana na całe życie, decyzja, która dotyczy matki i dziecka.
Mając na uwadze znaczenie tej sytuacji dla przyszłego życia dziecka i jego najbliższego otoczenia rodzinnego chcieliśmy wskazać najbezpieczniejszą drogę, prawnie umocowaną, dla matki i dla dziecka.
Ważną kwestią jest zapewnienie matce porodu w warunkach szpitalnych, co stanowi gwarant bezpieczeństwa zarówno dla niej jak i dla dziecka.
O czym powinnaś wiedzieć mamo, rozważająca decyzję o oddaniu dziecka:
- Jeśli z jakichś powodów nie jesteś w stanie zaopiekować się dzieckiem,
które niebawem się narodzi, możesz bezpośrednio po urodzeniu pozostawić
je w szpitalu. - Poinformuj o tym personel szpitala.
- Pozostawienie dziecka w szpitalu bezpośrednio po urodzeniu nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi.
- Pozostawienie dziecka w szpitalu nie jest ostateczną decyzją. Masz prawo podjąć decyzję o zabraniu dziecka do domu lub o oddaniu go do adopcji.
- Decyzję o oddaniu dziecka do adopcji możesz podjąć w każdym czasie lecz nie wcześniej, niż po upływie 6 tygodni (42 dni) od daty urodzenia dziecka.
- Szpital to miejsce tylko przejściowego pobytu Twojego dziecka. Na czas podejmowania decyzji Twoje dziecko zostanie umieszczone w rodzinie zastępczej lub innej formie pieczy. Nie obawiaj się tego, osoby tam zatrudnione zapewnią mu dobrą opiekę, a Ty, jeśli zechcesz, masz prawo je odwiedzać.
- Zgłoś się do ośrodka adopcyjnego. Na każdym etapie podejmowania decyzji możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej specjalistów tam zatrudnionych.
- Jeśli po upływie 6 tygodni Twoją decyzją będzie oddanie dziecka
do adopcji, musisz zgłosić się do sądu rodzinnego i złożyć oświadczenie przed sędzią. W tym również pomogą Ci pracownicy ośrodka adopcyjnego. Jeśli jesteś osobą zamężną, w decyzji tej będzie musiał wziąć udział również Twój mąż.
- Ośrodek adopcyjny znajdzie nową rodzinę, która najlepiej zaspokoi potrzeby Twojego dziecka. Pomoże mu w tym każda informacja, którą zechcesz przekazać o sobie i o swojej rodzinie.
- Pamiętaj, że Twoja decyzja, jakakolwiek będzie, nie podlega niczyjej ocenie.
Pamiętajmy, że w tej sytuacji, bardzo ważną rolę odgrywają ośrodki adopcyjne. To ośrodki adopcyjne zapewniają bezpłatną pomoc psychologiczną kobietom w ciąży oraz pacjentkom oddziałów ginekologiczno-położniczych, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka bezpośrednio po urodzeniu.
Ośrodki adopcyjne funkcjonujące na terenie województwa łódzkiego
- Regionalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi
Wojewódzki Bank Danych
- Północna 27/29, 91-420 Łódź
tel. 42 630 25 50 lub 630 25 56
fax. 42 630 25 54
e-mail: roa@lodzkie.pl
Filia Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego w Piotrkowie Trybunalskim
Ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 733 90 08, tel. 44 610 34 50
e-mail: roapt@lodzkie.pl
- Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny ul. Broniewskiego 1a, 93-162 Łódź
tel. 42 682 18 88, tel. 607 16 19 20
fax 42 682 18 92
e-mail: aoa@csr.org.pl
Adopcyjny Telefon Zaufania 607 16 15 80
- Ośrodek Adopcyjny Łódzkiego Oddziału Regionalnego
Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
- Piłsudskiego 150/152, 92-230 Łódź
tel. 42 674 54 43, fax 42 674 89 31
e-mail: oao-lodz@wp.pl
Okno Życia
Pozostawienie dziecka w Oknie Życia to nie jest oddanie dziecka do adopcji, ale to miejsce bezpieczne dla dziecka.
Z psychologicznego i społecznego punktu widzenia sytuacja taka wymaga dyskrecji, bo konsekwencje pozostawienia dotyczą nie tylko dziecka, ale również rodziców biologicznych oraz przyszłych rodziców adopcyjnych.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi, AK
BRAK KOMENTARZY