HomePromocjaJadwiga Frątczak: „ chcę być wójtem, który słucha i działa”

Jadwiga Frątczak: „ chcę być wójtem, który słucha i działa”

frątczak

Co skłoniło Panią do podjęcia decyzji o kandydowaniu na stanowisko Wójta Gminy Łęczyca?
Decyzja o kandydowaniu nie była łatwa. Jestem w Radzie Gminy od 10 lat i widzę, że społeczeństwo pragnie czegoś nowego, co potwierdzają liczne rozmowy z mieszkańcami. Wiele osób namawiało mnie do startu, bo chcą zmian na stanowisku wójta. Obecna sytuacja w naszej gminie, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie, o podejście do drugiego człowieka, szukanie kompromisu i porozumienia jest fatalna. Urzędujący wójt nie wykazuje w tym obszarze żadnych zdolności. W ocenie mojej, ale także wielu innych osób, władza dzisiaj panująca wyznaje zasadę „dziel i rządź” – tj. dziel ludzi i rządź nimi wedle swoich potrzeb. Zarówno mnie jak i wielu mieszkańcom nie podoba się taki sposób sprawowania funkcji przez wójta.

Nie ukrywam, że jedną z przyczyn mojego kandydowania była kwestia nierówności i niesprawiedliwości względem mieszkańców. Nie ma empatii ze strony dzisiejszej władzy. Uważam, że zarządzający gminą nie są otwarci na drugiego człowieka.

Gmina Łęczyca jest wyjątkowa. To gmina z ogromnym potencjałem ludzkim, który nie tylko moim zdaniem, ale także w ocenie wielu osób z którymi rozmawiam na co dzień, nie jest w pełni wykorzystany. Chcę wprowadzić w życie świeże pomysły i energię, aby nasza mała Ojczyzna rozwijała się jeszcze prężniej, a mieszkańcy czuli, że ich głos naprawdę ma znaczenie. Chcę być Wójtem, który słucha i działa.

Zależy mi na rozwoju gminy i na tym, by była ona przede wszystkim miejscem dobrym do życia. Nie boję się nowych wyzwań i ciężkiej pracy, dlatego podjęłam decyzję o kandydowaniu na stanowisko wójta.

Jakie cele chciałaby Pani osiągnąć, gdyby została wybrana na stanowisko wójta?
Po licznych rozmowach z mieszkańcami, jestem przekonana, że najważniejsze jest poprawienie jakości życia w naszej gminie. Wiele dróg gminnych jest w fatalnym stanie. Planuję inwestycje w infrastrukturę, edukację i kulturę, aby uczynić Gminę Łęczyca przyjazną zarówno dla rodzin, dla rolników, jak i przedsiębiorców, dla każdego. Główne założenia przedstawiłam w swoim programie i zaprezentowałam w formie ulotek skierowanych do mieszkańców, pozwolę więc sobie w tym miejscu wskazać te najważniejsze: wprowadzę programy wspierające lokalne inicjatywy społeczne oraz ustabilizuję politykę podatkową. Moim celem jest uczynienie Gminy Łęczyca wygodnym miejscem do życia, nauki i pracy dla wszystkich.

Jakie doświadczenia życiowe i zawodowe przygotowały Panią do roli wójta?
Moje dotychczasowe doświadczenia wyposażyły mnie w wszechstronną wiedzę i umiejętności potrzebne do efektywnego zarządzania gminą.

Staż mojej pracy zawodowej to 35 lat, w tym 25 lat jako pracownik samorządowy. Od 20 lat jestem Kierownikiem Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Łęczycy. Posiadam wykształcenie wyższe magisterskie, ukończyłam Prawo Administracyjne na Uniwersytecie Łódzkim. Należę do Koła Gospodyń Wiejskich w Błoniu. Jako kobiecie, matce i żonie nie umknie mi żaden aspekt organizacji i pracy urzędu, gdyż tak jak w domu, tak i w urzędzie podstawą jest dobra organizacja, co w przyszłości daje lepsze perspektywy rozwoju.

Jestem przekonana, że posiadam niezbędne umiejętności interpersonalne i merytoryczne, aby skutecznie pełnić rolę wójta oraz aktywnie wspierać rozwój lokalnej społeczności. Jestem osobą bezpośrednią i lubię ludzi.

Jak Pani ocenia działalność stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich i zespołów ludowych na terenie gminy?

W naszej gminie istnieje ogromny potencjał w różnorodnych inicjatywach społecznych, prowadzonych przez ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich oraz zespoły ludowe. W pełni szanuję zaangażowanie osób uczestniczących w tych inicjatywach. Od kilku lat w Gminie wspaniale rozwijają się oddolne inicjatywy, prężnie działają różne stowarzyszenia, ponieważ mamy wielu wspaniałych społeczników.

W roli wójta gminy będę aktywnie wspierać ich działalność. Praca tych organizacji stanowi doskonałą formę promocji naszej gminy. To jest aktywność, którą należy mądrze wspierać, promować i stwarzać coraz lepszą przestrzeń do ich rozwoju. Zamierzamy wspierać organizacyjnie i finansowo wszelkiego rodzaju aktywności mieszkańców. Podobają mi się pomysły niezależnych kandydatów z KWW UCZCIWA GMINA na wsparcie dotacjami Sołectw, kół gospodyń wiejskich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jakie priorytety stawia Pani sobie za cel w dziedzinie inwestycyjnej na najbliższe lata?

Wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym są bardzo ważne, a ich problematyka jest bardzo złożona. Niewątpliwie, jednym z największych wyzwań będzie zapewnienie wysokiej jakości opieki i edukacji. Priorytetem będzie również infrastruktura drogowa czyli budowa i remonty dróg gminnych oraz współpraca z Powiatem Łęczyckim w zakresie przebudowy dróg powiatowych na terenie Gminy Łęczyca.

Poprzedni wójt pozyskał środki na inwestycje i jest to niewątpliwie jego sukces, ale ilu mieszkańców gminy czerpie z tych inwestycji korzyści? Te inwestycje może i ładnie się prezentują, ale nie poprawiają warunków bytowych, nie przynoszą ludziom dochodów. Musimy skupić się na tym, co przyniesie korzyści finansowe dla mieszkańców i dla gminy. Bardzo ważna jest dokładna analiza obecnego budżetu gminy oraz określenie priorytetów społeczności. Na tej podstawie opracujemy plan działania, uwzględniający zarówno krótko-, jak i długoterminowe cele rozwoju gminy. Priorytetem będą inwestycje o największym potencjale społecznym i ekonomicznym, które przyniosą korzyści dla mieszkańców. Gmina musi również aktywnie pozyskiwać dodatkowe źródła finansowania, takie jak granty, dotacje zewnętrzne czy partnerstwa publiczno-prywatne, aby zwiększyć dostępne środki na realizację projektów społecznych i infrastrukturalnych.

Pod moim kierownictwem polityka finansowa Gminy będzie polegać na zarządzaniu, nie tylko na administrowaniu finansami.

Czy zamierza Pani korzystać z funduszy zewnętrznych w celu wsparcia realizacji planowanych inwestycji i programów na terenie Gminy Łęczyca?
Planuję wykorzystać fundusze zewnętrzne jako kluczowy element strategii rozwoju Gminy Łęczyca. Zamierzam składać wnioski aplikacyjne w każdym konkursie o dotacje na instalacje fotowoltaiczne, na piece gazowe, na dodatkowe zajęcia dla dzieci w szkołach. Będę dążyła do kontynuacji inwestycji, które przyczynią się do dalszego rozwoju społeczności i poprawy warunków życia mieszkańców.

Niezwykle ważnym elementem w pracy wójta jest komunikacja z mieszkańcami. Jakie sposoby komunikacji z mieszkańcami wprowadzi Pani w przypadku wygrania wyborów?

Informacja gminna musi dotrzeć szybko do jak największej liczby mieszkańców, dlatego planuję wykorzystać różnorodne kanały informacyjne, takie jak media społecznościowe, spotkania z mieszkańcami organizowane co najmniej 2 razy w roku oraz wywieszanie informacji na tablicach wiejskich. Ważne jest jednak nie tylko dostarczenie informacji, lecz także sposób ich przekazu. Chcę, aby komunikaty były czytelne i zrozumiałe dla wszystkich. Nie mogą być one jedynie biernym przekazem urzędowych obwieszczeń. Rozmowa i dialog z mieszkańcami gminy przyczyni się niewątpliwie do wzrostu ich zaangażowania, wzrostu aktywności oraz świadomości społeczności, że mają na odczuwalny wpływ na działania wójta. Gmina jest pełna energii i talentów, które warto wykorzystać. Dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w tworzeniu naszej wspólnej rzeczywistości.

W ostatnim czasie odbyła Pani szereg spotkań z mieszkańcami jak również z Sołtysami. Jakie widzi Pani główne problemy w Gminie?

W trakcie trwającej kampanii staram się spotkać i porozmawiać ze wszystkimi. Szczególnie spotkania z Sołtysami dostarczyły mi wiedzy o potrzebach, jakie występują w każdym Sołectwie. Potrzeb jest mnóstwo, co jest w pełni zrozumiałe. Te potrzeby są różne, ale wszystkie niezwykle istotne i ważne dla danej społeczności. Począwszy od braku drogi asfaltowej, popękanych słupów oświetleniowych, zamulonych rowów przydrożnych, skończywszy na braku placu zabaw dla dzieci czy braku budynku na zebrania wiejskie. Aby stawić czoła tym problemom stawiam na współpracę z sołtysami oraz z lokalnymi organizacjami. Jestem otwarta na dialog i współpracę.

Mieszkańcy zastanawiają się jakim wójtem Pani będzie?

Jako Wójt Gminy Łęczyca, będę wójtem otwartym, odpowiedzialnym i skutecznym. Będę pełnić swoje obowiązki z zaangażowaniem i skutecznością, dbać o dobro wszystkich jej mieszkańców. Moje działania będą kierowane przede wszystkim dobrem społeczności lokalnej, a moja praca będzie oparta na zasadach transparentności, uczciwości i zaangażowania. Moim celem będzie budowanie wspólnoty opartej na współpracy i solidarności, oraz skuteczne zarządzanie zasobami gminy w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę

UDOSTĘPNIJ:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.