HomeBez kategoriiHibiskus – składniki odżywcze, właściwości, wskazania

Hibiskus – składniki odżywcze, właściwości, wskazania

hibiskus

Hibiskus, inaczej ketmia, nazywany też różą chińską oraz malwą sudańską, to roślina ozdobna o właściwościach leczniczych, wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Pochodzi z Azji i północnej Afryki.

Hibiskus – składniki odżywcze

  1. Hibiskus znany jest od wieków ze swoich właściwości prozdrowotnych oraz tych przydatnych w kosmetyce.
  2. Herbatka z kwiatów hibiskusa ma działanie przeciwzapalne, moczopędne i antyseptyczne. Wyciąg z hibiskusa zastosowany na skórę nawilża ją, odmładza i regeneruje, korzystnie działa też na włosy.
  3. Kwiaty hibiskusa zawierają wiele cennych substancji, w tym kwasy organiczne (kwas cytrynowy, jabłkowy, winowy i szczawiowy), które przyspieszają procesy metaboliczne zachodzące w komórkach, korzystnie działają na stan skóry i regenerują organizm.
  4. Inne cenne substancje w kwiatach hibiskusa to flawonoidy – silne naturalne przeciwutleniacze, mające także działanie przeciwzapalne i moczopędne.
  5. Obecne w kwiatach hibiskusa fenole także pomagają zwalczać wolne rodniki, mają też właściwości bakteriobójcze. Olejek eteryczny z kwiatów hibiskusa działa antybakteryjnie, przeciwbólowo i uspokajająco.
  6. Oprócz tego kwiaty hibiskusa to także bogate źródło witaminy C, błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wapnia.

Hibiskus – właściwości

  1. Herbatka z hibiskusa świetnie oczyści organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Przyspieszy też procesy metaboliczne.
  2. Napar z hibiskusa działa moczopędnie, stosuje się go w profilaktyce i leczeniu kamicy nerkowej. Wspomaga też pracę wątroby.
  3. Hibiskus obniża ciśnienie, więc herbatkę z jego kwiatów zaleca się osobom mającym problem z podwyższonym ciśnieniem tętniczym.
  4. Hibiskus świetnie też sprawdzi się przy przeziębieniu i grypie z uwagi na zawartą w nim wysoką dawkę witaminy C. Kwiaty hibiskusa to także naturalny środek na podniesienie odporności.
  5. Hibiskus zawiera sporo antyoksydantów, dlatego jest pomocny w profilaktyce miażdżycy i w leczeniu już zaistniałych zmian miażdżycowych. Wpływa korzystnie na poziom cholesterolu, obniża też poziom glukozy we krwi. Dzięki działaniu detoksykującemu hibiskus wspomaga też odchudzanie.
  6. Wyciąg z kwiatów hibiskusa zastosowany zewnętrznie ujędrnia skórę i wyraźnie spłyca zmarszczki. Substancje przeciwutleniające zawarte w hibiskusie dodatkowo spowalniają procesy starzenia się skóry i pomagają ją odżywić oraz zregenerować. Z tego względu ekstrakt z kwiatów hibiskusa stosowany jest w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów odmładzających, toników, serum do twarzy oraz maseczek.
  7. Napar z hibiskusa wtarty we włosy podziała na nie jak najlepsza odżywka, wzmocni też i odżywi skórę głowy.
  8. Hibiskus szczególnie polecany jest do cery naczyniowej – substancje zawarte w wyciągu z kwiatów hibiskusa wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i sprawiają, że „pajączki” znikają, a przynajmniej stają się mniej widoczne.
  9. Maseczki do twarzy i maski do włosów z hibiskusem można kupić w drogerii albo zrobić je samodzielnie w domu. Do zrobienia maseczki na twarz potrzebujemy garść płatków z kwiatów hibiskusa, łyżkę miodu i trochę mleka. Składniki ucieramy na papkę i nakładamy na twarz na 15-20 minut.
  10. Do odżywki do włosów i skóry głowy potrzebujemy łyżkę płatków hibiskusa i 4 łyżki oleju roślinnego. Maskę nakładamy na włosy, owijamy głowę ręcznikiem, a po upływie godziny myjemy włosy delikatnym szamponem. Po takim zabiegu włosy odzyskają blask i sprężystość.
  11. Samodzielnie można też zrobić tonik z hibiskusa do przemywania twarzy. 3 łyżki płatków hibiskusa zalewamy szklanką wrzącej wody, następnie odstawiamy, by napar przestygł. Przemywamy nim twarz dwa razy dziennie.

Hibiskus – wskazania

Hibiskus to bardzo korzystnie wpływająca na zdrowie roślina, jednak napar z kwiatów hibiskusa nie jest wskazany dla każdego. Herbatki z hibiskusa nie powinny pić na przykład kobiety w ciąży. Brak jest naukowego potwierdzenia niekorzystnego wpływu naparu z hibiskusa na rozwój płodu, niemniej taki negatywny wpływ nie został również naukowo wykluczony.

Naparu z kwiatów hibiskusa nie powinny też pić osoby z niskim ciśnieniem, ponieważ hibiskusowa herbatka dodatkowo ciśnienie obniża. Hibiskus nie jest również wskazany dla osób cierpiących na wrzody żołądka albo zapalenie błony śluzowej żołądka. Kwasy organiczne zawarte w kwiatach hibiskusa mogą dodatkowo podrażniać przewód pokarmowy.

Napój z kwiatów hibiskusa nie jest też dobry dla kobiet mających zaburzenia hormonalne – hibiskus obniża poziom estrogenów we krwi.

Cup of hot hibiscus tea (karkade, red sorrel, Agua de flor de Jamaica) and the same cold drink with ice cubes in glass on nature background. Magenta-color calyces (sepals) of roselle flowers on table.
UDOSTĘPNIJ:
Ziemniaki faszerowan
Zupa z kurek
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.