HomeAktualności z regionuPowiat poddębickiPoddębiceGrube pieniądze na inwestycje kościoła w Poddębicach

Grube pieniądze na inwestycje kościoła w Poddębicach

kościół poddębice

Zniszczone i nierówne schody do kościoła pw. św. Katarzyny w Poddębicach zostały wyremontowane. Koszt, to ponad 170 tysięcy zł. Niemało pójdzie też na kolejny etap prac przy ołtarzu. – Warto – mówią parafianie.

Ks. Wojciech Żelewski, proboszcz parafii, tak informował o remoncie schodów do kościoła.

„Przystępujemy do remontu schodów w wejściu bramnym dzwonnicy. Schody wykonane będą z granitu strzegomskiego i w ten sposób zostaną zakomponowane z otaczającą przestrzenią – z płytą rynku, która jest wykonana z granitu. Schody, które zostaną wykonane cechować będzie odpowiednia trwałość i odporność. Materiał schodów opracowany jest w fakturze szorstkiej, która podnosi jego walory estetyczne i użytkowe a nade wszystko względy bezpieczeństwa. Swoim kształtem nawiązują do zabytkowych rozwiązań poprzez zastosowanie profilu w krawędzi stopnia. Zakończone są wałkiem z uskokiem. Schody z jednej strony komponować się będą z płaszczyzną rynku, a z drugiej przez swój kształt nawiązywać będą do zabytkowych rozwiązań – do renesansowego charakteru naszej świątyni. Konserwator zabytków przyjęła zaproponowany kształt schodów z uznaniem. Koszt schodów i prac wynosi 174 000 zł. Na schody nie otrzymamy niestety żadnej dotacji z uwagi na fakt, że nie są zabytkowe. Niedawno została zapłacona faktura zaliczkowa na ponad 67 000 zł – można było przeczytać w ogłoszeniu parafialnym”.

Schody gotowe, ale to nie koniec inwestycji. W kościele trwa kolejny etap prac przy ołtarzu. Tym razem odnawiana jest dolna część ołtarza.

– Przewidujemy, że zakończymy prace pod koniec listopada tego roku – mówi Jakub Skupień, właściciel firmy konserwatorskiej spod Krakowa. – To precyzyjna praca, polegająca w pierwszej fazie na zdjęciu kilku warstw wierzchniej farby ołtarza. Później ołtarz będzie pozłacany. Górna i środkowa część ołtarza zostały już odnowione wcześniej.

Proboszcz zamierza także wyremontować dzwonnicę i kościelną elewację.

UDOSTĘPNIJ:
Policjantów dopadł
Miasto wystawiło sp
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.