Gotowi na szczepienia
Tylko dwie przychodnie zdrowia w Ozorkowie będą szczepić chętnych mieszkańców przeciw Covid-19. To Ga-Med i Miejska Przychodnia Zdrowia. Telefony się urywają. Wszystko wskazuje na to, że personel w tych dwóch placówkach będzie miał pełne ręce roboty.
W internecie można sprawdzić na stronach rządowych, w których przychodniach szczepienia przeciwko koronawirusowi będą realizowane. W Ozorkowie na stronie gov. widnieje Ga-Med oraz przychodnia w Sokolnikach. Brakuje Miejskiej Przychodni Zdrowia. W miejskiej przychodni przekonują jednak, że przy Wigury będzie można się szczepić przeciw Covid.
– Będziemy szczepić jako podwykonawcy. Finalizujemy już rozmowy w tej sprawie i dlatego, na razie, nie chciałabym mówić z jaką firmą będzie współpraca. Zainteresowanie jest bardzo duże. Już teraz odbieramy masę telefonów od chętnych na zaszczepienie się przeciw koronawirusowi – słyszymy od Elżbiety Świderskiej, dyrektor MPZ w Ozorkowie.
Przychodnia Ga-Med, przy ul. Starzyńskiego, także odbiera mnóstwo telefonów od pacjentów zainteresowanych szczepionką.
– Po liczbie telefonów należy sądzić, że pracy będzie niedługo co niemiara – mówi z uśmiechem Karolina Gauden, prezes przychodni zdrowia. – Nie dziwię się. Przyznam, że jestem zwolenniczką szczepień przeciw Covid. Zapewniam, że szczepionki są bezpieczne. Uruchomiliśmy specjalną infolinię covidową: 510 482 003. Wszyscy zainteresowani takim szczepieniem mogą dzwonić pod ten numer.
Dziś ruszyła rejestracja na szczepienia dla wszystkich Polaków. Po rejestracji pacjent dostanie e-skierowanie, a sam proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień.
Na szczepienie można będzie się umówić za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie, bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pomocą infolinii – tel. 989.
Kiedy zgłosić się na szczepienie?
Po dokonaniu rezerwacji system wyśle do pacjenta wiadomość SMS z informacją o terminie i miejscu szczepienia. Kolejna wiadomość zostanie wysłana na dzień przed planowaną wizytą. Co ważne, pacjent od razu umawia się na dwie wizyty, celem przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Dzień przed drugim terminem ponownie dostanie wiadomość z przypomnieniem.
Szczepienie przeciw SARS-CoV-2 jest dobrowolne i darmowe. Nie będzie możliwości samodzielnego zakupienia (otrzymania) szczepionki w aptece. Obecnie dopuszczony do użytku preparat musi być przechowywany w odpowiedniej, bardzo niskiej temperaturze.
Informacja o tym, że szczepienie się odbyło, będzie wprowadzona do e-karty szczepień, a sam pacjent otrzyma również zaświadczenie o szczepieniu.
Szczepionki genetyczne – Pfizer, Moderna, CureVac
Trzy szczepionki przeciw koronawirusowi – Pfizer i Moderna, które zostały już dopuszczone do użytku oraz szczepionka CureVac, która jeszcze czeka na zatwierdzenie, to szczepionki nowej generacji mRNA.
W przypadku szczepionek genetycznych, wykorzystuje się jeden lub więcej genów wirusa, w celu wywołania odpowiedzi immunologicznej organizmu. Oznacza to, że w preparacie znajduje się informacja genetyczna, w tym przypadku o budowie białka znajdującego się na kolcach wirusa, która powoduje, że komórki zaczynają to białko produkować. Zostaje ono przez organizm rozpoznane jako „obce”, co skutkuje wytworzeniem odpowiednich przeciwciał.
Szczepionki wektorowe – AstraZeneca i Johnson&Johnson
Szczepionki wektorowe opierają się na wykorzystaniu fragmentów innych wirusów do wywołania odpowiedzi immunologicznej przeciw konkretnemu wirusowi – w tym przypadku koronawirusowi SARS-COV-2.
Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to pracownicy:
- szpitali węzłowych,
- pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
- aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- uczelni medycznych (w tym studenci kierunków medycznych).
Szczepionki dla kolejnych grup
etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.