Dofinansowanie na przebudowę ul. Dąbskiej
Przebudowa Ul. Dąbskiej w Uniejowie znalazła się na liście zadań objętych dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Gmina Uniejów pozyskała wsparcie w wysokości blisko 1,2 mln zł.
Mowa o drodze gminnej o długości około 200 m prowadzącej od niedawno przebudowanego skrzyżowania drogi wojewódzkiej (ul. Dąbska/Polna w Uniejowie) do Rynku wraz z przebudową skrzyżowań ul. Dąbskiej z ul. Rynek, Awaryjną, Bp. Owczarka oraz Orzechową.
Odcinek cechuje się bardzo złym stanem technicznym, z widoczną spękaną nawierzchnią jezdni, ubytkami, nierównościami oraz kałużami, co doskonale widać po opadach deszczu. Nie inaczej jest z chodnikami, których nawierzchnia jest niejednolita pod względem zastosowania materiału, niemal w całości popękana i z licznymi ubytkami. W chwili obecnej to najbardziej zaniedbany odcinek na terenie miasta.
Włodarz Uniejowa już od dawna zabiegał, aby podjąć działania, które podniosłyby parametry użytkowe dla tego odcinka, prowadził rozmowy z poprzednimi władzami powiatowymi, ale niestety nie udało się wypracować żadnego racjonalnego rozwiązania problemu.
– W odpowiedzi na apele z naszej strony, nie otrzymywaliśmy żadnych propozycji. Wobec takiej postawy ówczesnego starosty Ryszarda Ryttera, która ku naszemu zdziwieniu zyskała wsparcie ze strony niektórych radnych z terenu gminy Uniejów oraz byłej naczelnik Wydziału Dróg Powiatowych, my pozostawaliśmy bezsilni, a drogi, chodniki i skrzyżowania niewyremontowane – przypomina burmistrz Józef Kaczmarek.
Dopiero zawarte w 2019 r. porozumienie z obecnym zarządem powiatu stworzyło szanse na podjęcie działań w zakresie poprawy infrastruktury drogowej, a przyznana dotacja pozwoli ten plan urzeczywistnić.
Jeśli chodzi o zakres przedsięwzięcia, w pierwszej kolejności uwzględnia ono stan techniczny. Na skrzyżowaniu ul. Dąbskiej z ul. Bp. Owczarka zostaną wydzielone pasy ruchu o szerokości 3,5 m nawiązując tym samym do pobliskiego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. W ramach zagospodarowania powstanie wyspa dzieląca na jezdni, zaplanowano także ścieżki rowerowe. W obrębie skrzyżowań z drogami powiatowymi staną dwa doświetlone i aktywne przejścia dla pieszych, informujące kierowcę o osobie znajdującej się na przejściu. Wreszcie, stare nawierzchnie zostaną rozebrane, w ich miejsce powstaną nowe chodniki wykonane z kostki granitowej, a jezdnia zostanie pokryta nawierzchnią tzw. SMA czyli mieszanką mastyksowo-grysową. Oznaczenie SMA, opracowane pierwotnie w Niemczech, można przetłumaczyć jako mieszanka „technicznie optymalizowana pod kątem redukcji hałasu” lub po prostu, jako „ciche SMA”. To rozwiązanie, które jest kompromisem pomiędzy odpowiednią trwałością i dużą odpornością na koleinowanie przy jednoczesnej gwarancji odczuwalnej redukcji natężenia hałasu.
Na tym nie koniec przedsięwzięcia; ul. Dąbska będzie też pierwszą inwestycją realizowaną w ramach projektu „Zielony Uniejów – Thermal Resort”, który przewiduje powstanie na terenie miasta ekologicznych przyczółków i żywych, zielonych dekoracji promujących przesłanie potrzeby dbania o czyste środowisko i klimat. Nie od dziś wiadomo, że roślinność jest niezwykle ważnym komponentem środowiska w przestrzeni miejskiej. Oprócz tego, że cieszy oko, pełni istotną funkcję klimatyczną przyczyniając się do poprawy jakości powietrza – rośliny pochłaniają nie tylko popularny dwutlenek węgla, ale też inne gazy toksyczne dla ludzi, takie jak: dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon czy tlenek węgla.
Ul. Dąbska będzie więc pierwszym, skierowanym do mieszkańców oraz gości działaniem potwierdzającym, że przyszłość planety nie jest nam obojętna, a hasło „Uniejów – w zgodzie z przyrodą” znajdzie swoje odzwierciedlenie w kolejnych, zaplanowanych do realizacji inwestycjach.
Przebudowa drogi gminnej jest spójna z podjętymi i prowadzonymi już od kilku lat przez władze gminy działaniami zmierzającymi do poprawy gminnej infrastruktury, w tym infrastruktury drogowej. Na zadanie inwestycyjne dot. przebudowy ul. Dąbskiej gmina pozyskała blisko 1,2 mln zł.
– Składam na ręce pana Tobiasza Bocheńskiego, wojewody łódzkiego serdeczne podziękowania za wsparcie dla naszych działań, które są tak potrzebne uzdrowisku. Koszt realizacji przedsięwzięcia w całości spoczywa na barkach gminy, zarówno pod kątem opracowania dokumentacji technicznej, jak i późniejszych, faktycznych prac budowalnych. Tym bardziej cieszę się, że nasz projekt znalazł się na liście zadań objętych dofinansowaniem– mówi burmistrz.
Przedsięwzięcie bez wątpienia wpłynie na podwyższenie paramentów użytkowych ul. Dąbskiej, proponowane rozwiązania poprawią płynność ruchu, bezpieczeństwo jego uczestników, a planowana zieleń zwiększy walory estetyczne, dzięki którym szara ulica ma szansę stać się miejscem rekreacji.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.