Delegacja z powiatu łęczyckiego w Pałacu Prezydenckim!
Janusz Mielczarek, starosta łęczycki, wraz z Włodzimierzem Frankowskim, wójtem gm. Góra św. Małgorzaty i ks. Krzysztofem Tempczykiem, proboszczem parafii w Tumie gościli w Pałacu Prezydenckim. Okazją do odwiedzin u prezydenta było zaproszenie na uroczystość odebrania dokumentu potwierdzającego wpis Archikolegiaty w Tumie na listę Pomników Historii.
– Po prawie piętnastu latach starań łęczycki zabytek doczekał się wpisu na tak prestiżową listę – mówi starosta Janusz Mielczarek. – Rozpoczęliśmy procedurę w 2008 roku, kiedy pełniłem funkcję wicestarosty, razem z wójtem gminy Góra św. Małgorzaty oraz ówczesnym dyrektorem muzeum, Andrzejem Boruckim i księdzem proboszczem z Tumu.
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków, określa ona zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia określa się cechy zabytku świadczące o jego szczególnej wartości, precyzyjnie wyznacza jego granice i zamieszcza schematyczną mapę z lokalizacją i granicami obiektu.
Pomniki Historii, oprócz znaczenia dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, powinny wyróżniać się m.in. znaczeniem ponadregionalnym, dużymi wartościami historycznymi, naukowymi i artystycznymi, być utrwalone w świadomości społecznej i stanowić źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.
3 lutego 2023 r. starosta łęczycki, Janusz Mielczarek wraz z wójtem gminy Góra Św. Małgorzaty, Włodzimierzem Frankowskim i proboszczem parafii pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie odebrali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy dokument potwierdzający wpis Tumskiej Archikolegiaty na listę Pomników Historii.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.