Czy uda się zrealizować inwestycję pod Łęczycą?
Rekonstrukcja łęczyckiego grodu w ramach projektu „Tum – Perła Romańskiego Szlaku Ziemi Łęczyckiej” to szumny projekt, który ma uatrakcyjnić turystykę w powiecie łęczyckim. Jak na projekt za prawie 12 milionów złotych, nie mogło obejść się bez problemów formalnych. Wstrzymanie inwestycji przez konserwatora zabytków poskutkowało trwogą o termin realizacji inwestycji.
Mimo że 13 września ubiegłego roku Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na realizację projektu „Tum – Perła Romańskiego Szlaku Ziemi Łęczyckiej”, to przez długi czas toczyło się postępowanie administracyjne zmierzające do uchylenia tej decyzji. Chodziło o ostateczny kształt planowanego do zrekonstruowania grodziska. Sprawa trafiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które miało rozstrzygnąć spór między zwolennikami pozostawienia dotychczasowego projektu a grupą naukowców, którzy przedstawiali inną koncepcję. Ostatecznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało zielone światło dla inwestycji w pierwotnie planowanej formie. Straconego czasu odzyskać się jednak nie dało. Wiadomo było, że inwestycji nie uda się zrealizować do końca obecnego roku.
O dużych emocjach towarzyszących kolejnym rozmowom zmierzającym do uzyskania zgody na przedłużenie terminu realizacji projektu o rok mówi starosta powiatu łęczyckiego, Janusz Mielczarek.
– Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej, stąd tak ważnym dla samorządu powiatu było, aby przedsięwzięcie mogło być zrealizowane. Już dziś mogę powiedzieć, że się udało przy dużym wsparciu i zaangażowaniu Marszałka Województwa Łódzkiego, Grzegorza Schreibera podpisano porozumienie, na mocy którego przedłużono realizację projektu do końca 2021 roku – wyjaśnia J. Mielczarek. – Dodam, że wszystkie zaangażowane w sprawę podmioty podtrzymały swój akces udziału w przedsięwzięciu, co oznacza, że „Tum – Perła Romańskiego Szlaku Ziemi Łęczyckiej” dostał drugą szansę. Całkowita wartość projektu to 11 891 103 zł, przy kwocie dofinansowania 7 362 700 zł
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.