Czy to jest przekręt?
W mieście jest kilka punktów, które być może tylko z pozoru przypominają kawiarnie. O ich niecodziennej działalności poinformowali nas Czytelnicy, którzy twierdzą, że w biały dzień drwi się z przepisów. Zdaniem łęczycan zamiast kawiarni w zakamuflowanych punktach działają nielegalne salony gier. Czy to prawda?
Łatwo zauważyć, że coś jest nie tak. Do kawiarni nie każdy wejdzie. Tak jest na przykład blisko pl. Kościuszki. Reklamowy szyld z wielkimi literami zachęca do wypicia herbaty, kawy i soków. Club Cafe – taka jest informacja na drzwiach – czynny jest całą dobę. Próbujemy wejść. Nic z tego. Drzwi zamknięte. Dzwonimy. Nikt nie otwiera.
Warto dodać, że chwilę wcześniej do nietypowej kawiarni został wpuszczony młody chłopak. O co więc chodzi? Czy nasz reporter nie pasuje do innych klubowiczów?
– Dziwię się, że jak do tej pory nikt z wymiaru sprawiedliwości nie zainteresował się sprawą – mówi nasza Czytelniczka. – Mam znajomego, który dość często odwiedza tę niby kawiarenkę. Wpuszczani są jedynie stali i dobrze znani klienci. Wcześniej są identyfikowani za pomocą kamery zainstalowanej na elewacji budynku. W środku gra się na automatach.
Pytamy pobliskich handlowców o zagadkową kawiarnię. Potwierdzają, że niektórzy wchodzą po naciśnięciu dzwonka, inni nie są wpuszczani.
– To dziwne. Też mi się wydaję, że grają tam na automatach. Czasami młodzi ludzie przychodzą do naszego sklepu wymienić bilony na 2 i 5 złotówki – usłyszeliśmy w sklepie odzieżowym.
Kilka metrów dalej działa w centrum miasta podobny punkt. Schemat jest ten sam. Zakryte okna, dzwonek przy drzwiach, kamery. O sprawie informujemy straż miejską i policję. Dowiadujemy się jednak, że temat należy zgłosić służbie celnej.
– Zgodnie z ustawą organizacja gier na automatach może być prowadzona wyłącznie na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry (art. 6 ustawy), a w myśl art. 14 ustawy urządzanie gier na automatach dozwolone jest wyłącznie w kasynach gry. Urządzanie gier na automatach poza kasynami gry jest zabronione i podlega odpowiedzialności karnej – mówi mł. rew. Marta Zbaliszyn, z-ca rzecznika prasowego Izby Celnej w Łodzi. – Funkcjonariusze Izby Celnej w Łodzi przeprowadzili w ubiegłym roku na terenie Łęczycy 10 kontroli, podczas których ujawniono łącznie 21 nielegalnych automatów do prowadzenia gier hazardowych. W związku z tym, urządzenia zostały zatrzymane i wszczęto postępowania karne skarbowe oraz administracyjne. Część postępowań jest w toku. Z uwagi na fakt, że wynika podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego, związanego z organizacją gier hazardowych wbrew przepisom ustawy wyjaśniam, że informacja została przekazana odpowiedniej komórce Izby Celnej w Łodzi, odpowiedzialnej za organizację i planowanie czynności kontrolnych prowadzonych w ramach ustawowych zadań Służby Celnej.
Ponadto informuję, że w ramach Służby Celnej pod numerem telefonu 800 060 000 działa czynny całą dobę bezpłatny telefon interwencyjny, za którego pośrednictwem, podobnie jak na adres skrzynki e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl, można anonimowo przekazywać informacje dotyczące zjawisk niepożądanych będących w sferze zainteresowania Służby Celnej, a każda przekazana informacja jest wnikliwie analizowana i wykorzystywana.
(zz)
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.