Czy szpital w Łęczycy jest zagrożony? Mieszkańcy mają obawy
Sytuacja finansowa wielu szpitali powiatowych w Polsce nie jest dobra. Łęczycka placówka także boryka się z trudnościami. Z tego powodu wdrożono plan naprawczy, w którym jednym z ważniejszych działań jest utworzenie pododdziału ortopedycznego z wydzielonej części ginekologii i traktu porodowego. Zmiany te budzą niepokój wśród mieszkańców.
Każda zmiana w funkcjonowaniu jednostki budzi wątpliwości, szczególnie jeśli dotyczy szpitala.
– Co się dzieje w naszym szpitalu? Likwidują oddziały, czy to może oznaczać początek końca? Tyle się ostatnio słyszy o trudnej sytuacji powiatowych placówek opieki zdrowotnej – mówi zaniepokojona mieszkanka Łęczycy. – My, seniorzy, jesteśmy bardzo zaniepokojeni, bo jesteśmy grupą, która częściej niż inni musi korzystać z pomocy medycznej. Dlatego szpital jest dla nas bardzo ważny.
Czy szpital jest zagrożony? – pytał radny powiatowy Krzysztof Hopaluk, podczas ostatniej sesji.
Łukasz Michalak, dyrektor szpitala, komentuje sytuację placówki.
– Zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu szpitala, to efekt konsekwentnego wdrażania planu naprawczego. Oddział ginekologiczny i noworodkowy uzyskiwały bardzo złe wyniki finansowe. Ilość porodów spadła do 0,7 dziennie i to jest powód tej sytuacji. Społeczeństwo się starzeje, odnotowujemy coraz mniej urodzeń, to skutek niżu demograficznego. Z tych względów postanowiliśmy zmniejszyć powierzchnię oddziału ginekologicznego i pustego traktu porodowego na rzecz pododdziału ortopedycznego. Istotnie, już obserwujemy większy potencjał w postaci zwiększonego zapotrzebowania na usługi ortopedyczne i racjonalne wykorzystanie kadry medycznej – tłumaczy dyrektor. – Skrócił się też czas oczekiwania na usługi medyczne w poradniach specjalistycznych, do okulisty z 3 miesięcy do 2 tygodni, przyjęcia do ortopedy realizowane są praktycznie na bieżąco, do endokrynologa jeszcze ok. 3 – 4 miesiące, ale czynię starania o pozyskanie lekarza specjalisty. Podsumowując, sytuacja szpitala powoli, ale sukcesywnie się poprawia w zakresie wyniku finansowego i dostępu do usług medycznych.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.