Czy szkoły w Ozorkowie są przygotowane na rozpoczęcie 1 września roku szkolnego?
Kilka dni temu Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, zapowiedział podczas konferencji prasowej, że rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się 1 września w szkołach, a później zajęcia będą kontynuowane w placówkach oświatowych. Jednak w szczególnych przypadkach, kiedy na danym terenie nastąpi wzrost zachorowań, dyrektor w porozumieniu ze służbami sanitarnymi będzie mógł zmienić model nauczania z tradycyjnego na mieszany lub zdalny.
Czy szkoły w Ozorkowie są przygotowane na rozpoczęcie 1 września roku szkolnego?
– Według zapowiedzi MEN między 10 i 14 sierpnia mają się pojawić akty prawne dotyczące zasad funkcjonowania placówek oświatowych od 1 września w sytuacji występowania stanu epidemii.
Po 15 sierpnia w UM odbędzie się spotkanie burmistrza Jacka Sochy i naczelnika Wydziału Oświaty z dyrektorkami szkół, na którym zostaną omówione przygotowanie szkół do ewentualnego otwarcia 1 września i działania, jakie należy podjąć, by wdrożyć w placówkach szczegółowe wytyczne MEN i głównego Inspektora Sanitarnego. Na spotkaniu tym zapadną też decyzje co do liczebności klas w poszczególnych szkołach i ewentualnego łączenia oddziałów – mówi Izabela Dobrynin, rzecznik burmistrza.
Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, zapowiada.
– 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje gdy pojawi się ognisko zakażenia – powiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej.
Dodał, że wytyczne w sprawie zachowania zasad bezpieczeństwa zostaną niebawem przesłane do szkół.
Minister przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Mają one zastosowanie do organizacji pracy szkół i placówek, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.
Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.
Czy rodzice ze względu na bezpieczeństwo dzieci, będą mogli odmówić wysłania dziecka do szkoły? Minister Piontkowski odpowiedział, że rodzice nie będą mogli odmówić posłania dziecka na zajęcia. O tym czy dane dziecko zostanie zwolnione z zajęć będą decydowały służby sanitarne w porozumieniu z dyrekcją szkoły.
Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie
Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą e-maila, telefonu.
Wariant C – kształcenie zdalne
Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.