Czy szczepienia przeciwko Covid 19 będą obowiązkowe?
Część lekarzy wirusologów proponuje dotkliwe ograniczenia, a nawet kary dla osób, które nie chcą się zaszczepić przeciw Covid-19. Lekarze mówią o godzinie policyjnej czy ograniczeniach w przemieszczaniu się, a nawet o mandatach. Proponują też udział w pogadankach zachęcających do szczepień.
Zdaniem prawników tak radykalne kroki łamią konstytucję. Prawo nie pozwala na karanie obywateli, którzy mówią „nie” dobrowolnej szczepionce.
Rozwiązaniem mogłaby być zmiana prawa i wprowadzenie obowiązkowych szczepień.
Przepisy krajowe dopuszczają możliwość uznania szczepień przeciw Covid-19 za obowiązkowe. Wszystko zależy od tego, czy zostaną one ujęte w rozporządzeniu ministra zdrowia, które określa wykaz obowiązkowych szczepień ochronnych.
Pojawiają się też pomysły premiowania tych, którzy się zdecydowali na szczepienia. Chodzi nie tylko o zniesienie kwarantanny, dopuszczenie do udziału w imprezach bez limitu miejsc czy swobodne podróże na zagraniczne wakacje, ale też o ulgi np. w komunikacji miejskiej.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 133 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 36 osób chorujących na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 879 470 osób, z których 74 953 zmarły.
Najwięcej ze 133 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest w województwie wielkopolskim, gdzie odnotowano 29 infekcji.
Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: lubelskiego (13), śląskiego (11), łódzkiego (10), małopolskiego (dziewięć), mazowieckiego (osiem), świętokrzyskiego (osiem), dolnośląskiego (siedem), pomorskiego (siedem), zachodniopomorskiego (siedem), warmińsko-mazurskiego (sześć), opolskiego (pięć), podkarpackiego (pięć), podlaskiego (trzy) i lubuskiego (jedna infekcja). Nowych zakażeń nie odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim – to pierwszy taki przypadek w tym regionie od 21 lipca 2020 roku.
Cztery infekcje to „dane bez wskazania adresu”, które mają zostać uzupełnione przez sanepid.
Piątkowe dane to o 57 potwierdzonych zakażeń mniej niż przed tygodniem, 18 czerwca, gdy raport resortu mówił o 190 infekcjach. To spadek o 30 procent.
Resort podał też informację o śmierci 36 osób. Z powodu COVID-19 zmarło sześć osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 30 osób.
Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 879 470 osób, z których 74 953 zmarły.
Mutacja Delta koronawirusa. Co planuje resort zdrowia?
„Planowane są większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Musimy uwzględniać, że mutacja Delta może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne” – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Warto przypomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że wykryty pierwszy raz w Indiach wariant Delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu wysokiej zakaźności.
W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji indyjskim wariantem koronawirusa, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju, mimo postępującego programu szczepień. Nowe zakażenia, w dużej mierze wywołane właśnie przez wariant delta, wzbudziły obawy przed kolejną falą pandemii w Rosji.
Rzecznik resortu zdrowia poinformował również, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.