HomeWarto przeczytaćCzy opłaca się trzymać pieniądze w banku?

Czy opłaca się trzymać pieniądze w banku?

bank2W tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej już dwa razy obniżyła stopy procentowe. Stracą ci, którzy mają depozyty w bankach. Sprawdziliśmy, jakie jest oprocentowanie lokat w bankach działających w mieście i czy klienci nie wycofują swoich pieniędzy.
W banku Pekao S.A. największe oprocentowanie lokat jest na poziomie 3 procent. Jednak ta oferta połączona jest z innymi produktami.
– To oferta wiązana, połączona z funduszami. Przeciętne oprocentowanie lokaty wynosi 2,5 procent – informuje Paweł Idzikowski, kierownik oddziału Pekao S.A. w Łęczycy. – Przyznam, że nie zauważyłem, aby klienci wycofywali z banku swoje oszczędności. Dla niektórych klientów ważne jest bezpieczeństwo, związane z trzymaniem pieniędzy w banku. Nie wycofują środków, bo konkurencja oferuje oprocentowanie lokat na podobnym poziomie.
To prawda. W Eurobanku półroczna lokata jest oprocentowana na poziomie 3 procent. W tym samym okresie w ubiegłym roku, oprocentowanie było jeszcze raz takie.
– Posiadamy jeszcze lokatę z funduszem. Na 4 miesiące oprocentowanie jest 7-procentowe, na 6 miesięcy – 6 procent – mówi Ewelina Karasiewicz, kierowniczka łęczyckiego oddziału.
W banku spotkaliśmy państwa Zofię i Tomasza Chabrzyków.
– Pieniędzy na pewno nie będziemy wycofywać – słyszymy. – Po co? W innych bankach oprocentowanie wcale nie jest atrakcyjniejsze.
Marcin Borys, dyrektor BGŻ w Łęczycy, także mówi o tym, że nie zauważył, aby klienci zaczęli wycofywać pieniądze z lokat.
– Klientom polecamy lokaty inwestycyjne, które mają o wiele większe oprocentowanie od lokat zwykłych. Niewątpliwym plusem takich lokat jest gwarancja 100 procent włożonego kapitału.
Starsi klienci z nostalgią wspominają, gdy oprocentowanie zwykłych lokat przekraczało grubo ponad 10 procent. Te czasy na pewno już nie wrócą.
(stop)

UDOSTĘPNIJ:
Skarży łęczycki
Zapomniana część
494 komentarze

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.