Bunt! Ludzie nie chcą spalarni!

spalarnia odpadów

Totalne zaskoczenie zapanowało wśród radnych podczas niedawnej sesji w Parzęczewie. Samorządowcy dowiedzieli się bowiem, że w Leźnicy Wielkiej planuje się wybudowanie spalarni odpadów medycznych.

Ta informacja zszokowała nie tylko radnego Dariusza Niedźwiedzia, który poinformował radnych o takich planach.

– Proszę państwa, brakuje mi słów. Nie mogłem uwierzyć w to, co przeczytałem. Jestem zszokowany – zaczął samorządowiec. – Z urzędu marszałkowskiego poszło pismo w którym można przeczytać o planach wybudowania spalarni odpadów na działce należącej do Wojskowej Agencji Nieruchomości w Leźnicy Wielkiej. Taki dokument trafił także do dowódcy jednostki wojskowej a pismo jest skierowane bezpośrednio do MON. Działka ta jest położona zaledwie 60 metrów od bloków. Mieszkańcy nigdy nie dopuszczą do tej inwestycji. Chciałbym prosić pana wójta o to, aby przyrzekł, że też zablokuje tego typu plany.

Ryszard Nowakowski, wójt Parzęczewa, nie ukrywał zaskoczenia.

– Ani ustnie, ani też pisemnie nie trafiły do mnie żadne informacje dot. planów budowy spalarni odpadów medycznych w Leźnicy Wielkiej. W każdym razie jest jeszcze bardzo daleka droga do realizacji tego typu przedsięwzięcia. Mam na myśli głównie wydanie decyzji środowiskowej, która musi być skonsultowana z radą i mieszkańcami. Poza tym w naszym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego ten teren jest przeznaczony pod inwestycje mieszkaniowe, a konkretnie budowę budynków wielorodzinnych.

Wójt zadeklarował, że o spalarni będzie rozmawiał z marszałkiem.

Jedyną przewidzianą przez prawo formą unieszkodliwiana odpadów medycznych i weterynaryjnych jest ich spalanie w spalarniach. Z miejsca powstania odbierają je specjalne firmy, które transportują je do najbliższej spalarni – znajdującej się w tym samym województwie. Podobnie jak sam sposób segregowania i przechowywania odpadów, funkcjonowanie spalarni również jest regulowane przez przepisy prawne. Mówiąc o unieszkodliwianiu odpadów medycznych, mamy na myśli przede wszystkim likwidację zagrożenia infekcyjnego, które stwarzają odpady zakaźne, zneutralizowanie niebezpiecznych dla środowiska związków chemicznych zawartych np. w przeterminowanych lekach, a także spopielenie tkanek ludzkich.

UDOSTĘPNIJ:
Kilkanaście dróg d
Szok! Czy pod Poddę
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.