HomeAktualnościBezwzględnie oszukiwali seniorów

Bezwzględnie oszukiwali seniorów

oszukiwali seniorów

Policjanci z komend wojewódzkich w Łodzi i Poznaniu zatrzymali 8 osób podejrzanych o oszustwa metodą „na policjanta”. Sprawcy wyłudzili od pokrzywdzonych co najmniej pół miliona złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi. Decyzją sądu 7 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowani.


                  Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi prowadzą wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Łodzi śledztwo dotyczące masowych oszustw metodą „na wnuczka”  i „na policjanta”. Mimo wielu policyjnych apeli i ostrzeżeń przekazywanych także za pośrednictwem mediów, przestępcy nadal znajdują kolejne ofiary. Schemat ich działania choć modyfikowany zawsze wiąże się z kontaktem telefonicznym z pokrzywdzonym podczas, którego oszust podający się za kogoś z rodziny, policjanta, prokuratora, pracownika poczty, kuriera  czy też inną wzbudzającą zaufanie osobę doprowadza do podjęcia decyzji o przekazaniu przez ofiarę pieniędzy. Bywa , że są to oszczędności życia lub kwota z zaciągniętego kredytu. Niestety refleksja najczęściej przychodzi zbyt późno. Zawsze kiedy ktoś za pośrednictwem telefonu prosi nas o pieniądze powinna zapalić się czerwona lampka. POLICJA NIGDY NIE DZIAŁA W TEN SPOSÓB ! Przy każdej okazji rozmawiajmy o tych zagrożeniach z seniorami.
                  Owocem współpracy, przy tej konkretnej sprawie ,policjantów z Łodzi i Poznania oraz łódzkiej Prokuratury Okręgowej jest zatrzymanie w ciągu kilku ostatnich dni 8 oszustów działających w zorganizowanej  grupie przestępczej. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na wydanie przez prokuraturę postanowień o zatrzymaniu na terenie stolicy 7 mężczyzn w wieku od 19 do 25  i 29-letniej kobiety.  Pokrzywdzeni to seniorzy z Łodzi, Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego i Kielc. Do zarzucanych wyłudzeń doszło w okresie od października 2021 roku do stycznia 2022 roku. Jednorazowo w ręce oszustów trafiało od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Liczba zarzutów dotyczących konkretnych przestępstw dokonywanych w różnych konfiguracjach osobowych stale rośnie a sprawa pozostaje bardzo rozwojowa.  
       W grupie obowiązywał podział ról. Były osoby, które z wynajętych mieszkań wykonywały połączenia na telefony stacjonarne do seniorów.  Podczas rozmowy podawały się np. za pracownika poczty lub kuriera  , który mam problem z doręczeniem przesyłki po to aby uzyskać adres starszej osoby. Po takim pierwszym kroku następował szybko kolejny. Do seniora dzwonił fałszywy policjant, który twierdził, że rozpracowuje szajkę oszustów i aby ich zatrzymać na gorącym uczynku potrzebna jest współpraca seniora. Polegać ona miała na przekazaniu przestępcy gotówki , czasem karty bankomatowej wraz z PIN-em tylko po to aby rzekomi policjanci mogli zatrzymać złoczyńcę na gorącym uczynku. Niestety po wszystkim znikały pieniądze,  kontakt z podszywającymi się za policjantów oszustami i nadzieja na odzyskanie pieniędzy.
Wówczas informacja trafiała do prawdziwych policjantów i śledczych. To zawsze bardzo żmudna praca zarówno operacyjna jak i ta związana z pozyskaniem twardych dowodów na udział w poszczególnych zdarzeniach konkretnych osób.  
Cała  zatrzymana przez policjantów ósemka usłyszała już zarzuty. Grozi im kara do 8 lat pozbawiani wolności.  Decyzją sądu, na wniosek prokuratora, 7 zostało już tymczasowo aresztowani. Śledczy nadal pracują przy tej sprawie.

Biała sobota w woje
Atramentowa rzeka w
BRAK KOMENTARZY

Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.