Aż 75 pijanych kierowców! Nadal trwa „Akcja znicz”
Dzień Wszystkich Świętych już za nami, ale wciąż należy się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach tranzytowych i lokalnych w związku z powrotami z cmentarzy. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześnie zapadającym zmrokiem i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi powodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę.
Jak co roku w tym okresie policjanci drogówki wsparci funkcjonariuszami prewencji czuwają nad bezpieczeństwem ruchu drogowego w rejonach nekropolii. Policja rozpoczęła działania 29 października 2021 roku i będzie je prowadzić do 2 listopada włącznie. Ta akcja już na stałe wpisała się w harmonogram działań policji, jak również w krajobraz polskich dróg. Tradycyjnie w tym okresie mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe. W trakcie działań policjanci z grupy SPEED kontrolują prędkość na głównych ciągach komunikacyjnych wykorzystując do swojej pracy nie tylko wideorejestratory, ale również najnowsze mierniki prędkości. Pracę policjantów drogówki wspomaga dron.
W ciągu czterech dni działań 29 października – 1 listopada 2021 roku na terenie województwa łódzkiego policjanci odnotowali 24 wypadki drogowe, w których śmierć poniosła 1 osoba a 26 zostało rannych. Wyeliminowano z ruchu 75 nietrzeźwych kierujących.
Wyjątkowo w roku 2020 z powodu pandemii cmentarze w Polsce były zamknięte i policja nie prowadziła tych działań. W roku 2019 w ramach trwającej 5 dni akcji „Znicz” policjanci odnotowali w województwie łódzkim 23 wypadku drogowe, w których zginęła 1 osoba, a 40 zostało rannych. Policjanci wyeliminowali z ruchu 82 nietrzeźwych kierujących.
Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa. Natomiast w środkach komunikacji publicznej, taksówkach, sklepach, zamkniętych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe.
Policja apeluje do pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu o stosowanie elementów odblaskowych również na obszarze zabudowanym, a do kierujących o właściwe używanie świateł zewnętrznych w pojazdach.
Policjanci apelują :
- pozostawiajmy samochody w miejscach gdzie nie zabraniają nam tego przepisy, nie powodujmy zagrożenia bezpieczeństwa, a także nie blokujmy ruchu innym,
- zwracajmy szczególną uwagę na pieszych,
- zadbajmy o własną widoczność
- pomagajmy sobie wzajemnie
- nie zostawiajmy w pojazdach przedmiotów wartościowych.
BRAK KOMENTARZY
Przepraszamy, formularz komentarzy jest obecnie zamknięty.