Reporter

reporter-ntr.pl

Aktualności Ozorków Powiat zgierski

Wyburzą domy pod Ozorkowem!

Widok pustych i zdewastowanych domów przy trasie Zgierz – Ozorków jest przytłaczający. Jeszcze niedawno to miejsce tętniło życiem. Do czasu. Dziś jest to opustoszałe osiedle. Jako pierwsi opisaliśmy w Reporterze obawy mieszkańców dotyczące planowanej drogi ekspresowej S14. Mieszkańcy zostali wywłaszczeni, a już niebawem ich domy zostaną zrównane z ziemią.

– Znałem tych wszystkich ludzi, którzy musieli opuścić to miejsce – usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców. – To smutne, ale życie toczy się dalej. W tym miejscu zamiast domów, będzie obwodnica.

Okoliczni mieszkańcy z niepokojem patrzyli, jak domy zamieniały się w ruiny. Niektóre z nich stały się ulubionym miejscem spotkań amatorów procentów. Pustostany upodobali też sobie bezdomni.

Najprawdopodobniej po świętach rozpocznie się wyburzanie domów. Potwierdza to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Kiedy koniec budowy drogi ekspresowej S14?

Droga ekspresowa S14 połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8, jednocześnie będzie zachodnią obwodnicą Łodzi. W sumie jej długość wyniesie ok. 41 km – będzie to najkrótsza wśród dróg ekspresowych w Polsce.

Budowa S14 zdecydowanie zmieni komunikację między Pabianicami, Konstantynowem Łódzkim, Aleksandrowem Łódzkim, Zgierzem i Łodzią, wyprowadzając z miast ruch tranzytowy i większość ruchu ciężkiego. Będzie nie tylko obwodnicą Łodzi, ale również Pabianic i Zgierza. Trasa S14 w całości będzie przebiegała przez teren województwa łódzkiego, domknie zatem łódzki ring, w skład którego wejdą odcinki A2 (od północy Łodzi), A1 (od wschodu) i S8 (od południa). Dzięki tak rozbudowanej obwodnicy aglomeracja łódzka stanie się najlepiej skomunikowaną w kraju.

Droga ekspresowa S14 – odcinki istniejące

  • S14 Pabianice – Dobroń (obwodnica Pabianic) – tą drogą możemy jeździć już od lipca 2012. Odcinek ma długość około 10 km.
  • S14 Dobroń – Róża – w kwietniu 2014 oddano do użytku 3,6 km fragment drogi ekspresowej od węzła Dobroń do węzła Róża. To również część obwodnicy Pabianic.

S14 budowa – odcinki w realizacji

W maju 2012 roku podpisano umowę na zaprojektowanie 28,4 km odcinka drogi ekspresowej S14. Zadanie obejmuje odcinek drogi od węzła Lublinek do drogi krajowej nr 91 w Słowiku za Zgierzem. Prace projektowe zakończono w 2015. Aktualnie trwa budowa dwóch odcinków:

  • od węzła Łódź – Lublinek do węzła Łódź – Teofilów (z węzłem), długości 12,06 km
  • od węzła Łódź – Teofilów do drogi krajowej nr 91 w Słowiku (wraz z włączeniem do autostradowego węzła Emilia), długości 16,34 km

Wykonawcą pierwszego 12-kilometrowego odcinka jest BUDIMEX – lider, STRABAG -partner. Koszt brutto ok. 561,8 mln zł. Umowę podpisano w październiku 2018.

Wykonawcą drugiego ponad 16-km odcinka, po wielu perturbacjach, została chińska firma Stecol Corporation. Umowę podpisano w sierpniu 2019. Koszt prac w systemie projektuj i buduj to ponad 724,1 mln zł.

Zgodnie z założeniami inwestycja o wartości 724,1 mln zł ma zostać ukończona do kwietnia 2023 roku.

1 KOMENTARZ

  1. Proszę mnie poprawić , jeżeli to nieprawda ale słyszałem że ci mieszkańcy dostali ogromne odszkodowania A to że muszą się wyprowadzić i pobudowali sobie już nowe domy, niektórzy po drugiej stronie drogi 91. Pozdrawiamy

Możliwość komentowania została wyłączona.