Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Ozorków Powiat zgierski Temat główny Warto przeczytać

Uwaga na gniazdo! Wycinka z protestem

Miłośnicy przyrody walczą o każde drzewo. Nie ma co ukrywać, że niedawna wycinka przy remontowanej ul. Listopadowej w Ozorkowie spotkała się z krytyką niektórych mieszkańców. Drzewa miały być wsadzone, a nie są. Miasto planuje w ramach II etapu prac kolejną wycinkę drzew – od Mickiewicza w stronę pl. Jana Pawła II. Na jednym z drzew znalazła się informacja o gnieździe.

– Mam nadzieję, że drzewa nie będą wycinane – powiedziała nam ozorkowianka. – Nie można tego robić. Rozumiem, że remont jest potrzebny, ale żeby wycinać wszystkie drzewa…

W „Reporterze” pisaliśmy o wycięciu drzew przy ul. Listopadowej na odcinku od Mickiewicza do Łęczyckiej. Przed remontem w magistracie zapewniano, że będą nowe nasadzenia. Jak się jednak okazało, podziemna infrastruktura uniemożliwia takie działania. Miasto być może wsadzi przy ul. krzewy. Ciekawe, jaka jest opinia urzędu w sprawie informacji o ptasim gnieździe. Czy inwestycja zostanie zahamowana?

– Możliwość usunięcia drzew na drugim odcinku ul. Listopadowej – od ul. Mickiewicza do placu Jana Pawła II opiniowana była przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi ze względu na zabytkowy charakter tego odcinka drogi. W tym zakresie istnieje możliwość usunięcia drzew, gdyż drzewa są w złej kondycji zdrowotnej, a płyty betonowe dochodzące do samych pni uniemożliwiają retencję wody i możliwość oddychania korzeni. Usunięcie drzew będzie możliwe jedynie po otrzymaniu stosownego zezwolenia zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. W miejsce usuniętych drzew zostanie nasadzonych ponad 30 drzew; będzie to możliwe, ponieważ układ tego odcinka ul. Listopadowej i umiejscowienie infrastruktury podziemnej pozwalają na dokonanie nasadzeń. W związku z występowaniem na drzewie ptasiego gniazda konieczne jest uzyskanie zwolnienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi od zakazów w stosunku do dziko występujących zwierząt gatunków chronionych. Prace zostaną zaplanowane w sposób zgodny z przepisami o ochronie zwierząt – informuje Izabela Dobrynin, rzecznik burmistrza Ozorkowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.