Reporter

Nowy Tygodnik Regionalny

Ads

Ads

Zdrowie i Uroda

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Która szczoteczka najlepiej zadba o zęby i dziąsła?

Kiedyś nie mieliśmy wielkiego wyboru, jeśli chodzi o szczoteczki do zębów. Co prawda producenci prześcigali się w tworzeniu coraz to nowych modeli, ale do wyboru były właściwie tylko szczoteczki manualne. Dzisiaj mamy szerszy wybór, tj. oprócz szczoteczek manualnych, mamy też do wyboru szczoteczki soniczne oraz elektryczne. Szczoteczka soniczna czy elektryczna (z okrągłą główką)? To pozornie trudne pytanie może mieć prostą i jednoznaczną odpowiedź.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z tym co oferują te dwie technologie czyszczenia, jakie są ich zalety i wady oraz czy jedna z nich jest jednoznacznie lepsza od drugiej.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna (z okrągłą główką) – różnice i podobieństwa

Zapewne większość z nas pamięta z najmłodszych lat tylko zwykłe szczoteczki, które w bardziej oficjalnym języku zwane są manualnymi. Szczoteczka elektryczna z okrągłą główką od zwykłych odróżnia się już na pierwszy rzut oka. To ze względu na jej charakterystyczną okrągłą główkę, która wykonuje dwa lub trzy rodzaje ruchów, w zależności od modelu. Modele z dwoma ruchami wykonują do 10.5 tyś ruchów na minutę (oscylacyjno-rotacyjnych), a modele z trzema ruchami wykonują dodatkowo 48 tyś. pulsacji (ruchy oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjne).[1]

Szczoteczka soniczna czy elektryczna (z okrągłą główką) – czym tak właściwie się różnią? Soniczna także wymaga elektryczności, a więc w ujęciu technicznym zarówno szczoteczki z okrągłą główką, jak i szczoteczki soniczne są elektryczne. Co bardzo ważne jednak, szczoteczki te różnią się między sobą przede wszystkim wykorzystywaną technologią czyszczenia, kształtem główki oraz ruchami wykonywanymi przez główkę.

Szczoteczki soniczne są bardzo młode, jest to nowoczesna technologia. Różnią się od elektrycznych z okrągłą główką także wizualnie i łatwo już na pierwszy rzut oka stwierdzić, która jest która. Soniczne mają główkę o podłużnym kształcie, która przypomina ten znany nam bardzo dobrze od dziecka ze szczoteczki manualnej.

Szczoteczki soniczne działają na zasadzie drgań powodowanych przez fale dźwiękowe. Niektóre szczoteczki soniczne wykonują nawet 62 tys. ruchów na minutę – żaden człowiek nie jest w stanie poruszać w takim tempie zwykłą szczoteczką. Aby lepiej zobrazować tę szybkość: dwie minuty mycia zębów taką szczoteczką odpowiada całemu miesiącowi mycia zębów szczoteczką manualną.

Ruch wykonywany przez szczoteczki soniczne może być wymiatający (lewo-prawo), lub też wymiatająco-pulsacyjny (lewo-prawo oraz góra-dół), co jest zależne od tego jaką markę szczoteczki sonicznej wybierzemy. Co ważne, na rezultaty czyszczenia szczoteczki sonicznej wpływa gęstość, jakość i rozłożenie włosia na końcówce, która również różni się w zależności od producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.