Reporter

reporter-ntr.pl

termy uniejów
Powiat łęczycki Temat główny Warto przeczytać Łęczyca

„Sytuacja jest na rękę urzędnikom?” – w Łęczycy petenci coraz bardziej zdenerwowani

Pandemia diametralnie zmieniła funkcjonowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, także w urzędach. Na szczęście, jak twierdzą wirusolodzy, trzecią falę koronawirusa mamy już za sobą. Istotnie, w znaczny sposób spadła krzywa zakażeń a zwiększyła się liczba ozdrowieńców i zaszczepionych. Ministerstwo Zdrowia co tydzień zmniejsza skalę obostrzeń, mimo to urzędy dalej pracują w trybie rygoru sanitarnego a bezpośredni kontakt z urzędnikiem należy do sytuacji wyjątkowych. Kiedy możemy spodziewać się zmian w tym obszarze?

Temat funkcjonowania urzędów zainspirowali nasi czytelnicy, dla których trwająca, jak określają, sytuacja jest chyba „na rękę urzędnikom”.

– Nie bardzo mogę zrozumieć to, co się dzieje – mówi młody mężczyzna, mieszkaniec Łęczycy. – Minister Niedzielski już w ubiegłym tygodniu „pozwolił” na organizację wesel i innych uroczystości do 50 uczestników, można też organizować koncerty, zawody, imprezy plenerowe, a urzędy dalej utrzymują stan izolacji od petenta. Dla osób załatwiających sprawy urzędowe jest to duże utrudnienie, kiedy to się skończy i wróci „normalność”?

Podobne zdanie prezentuje starsza kobieta.

– Nie znam się na nowoczesnych metodach obsługi klienta, nie mam nawet Internetu, ale nie ma takiego obowiązku. Tymczasem, jeśli chcę cokolwiek załatwić, to urzędnicy załatwiają mnie też z kwitkiem – mówi z rozgoryczeniem pani Zofia. – Czy ktoś mógłby mi w końcu powiedzieć, jak długo to jeszcze potrwa?

O komentarz prosimy starostę Janusza Mielczarka.

– Ze względu na wymogi formalne podkreślam, że cały czas jest otwarty wydział komunikacji. Pozostałe zgodnie z wytycznymi rządowymi. O perspektywach powrotu do normalności trudno mi się wypowiadać, my jesteśmy urzędem i jesteśmy zobowiązani stosować się do zaleceń odgórnych – słyszymy od szefa starostwa powiatowego.

Z tym samym pytaniem zwracamy się do urzędu miasta, skąd otrzymaliśmy odpowiedź następującej treści:

„Przede wszystkim podkreślić należy, że bezpośrednia wizyta w Urzędzie Miejskim jest możliwa, ale po uprzednim, telefonicznym umówieniu się. Zasada ta dotyczy zarówno spotkań w wydziałach, jaki i spotkań z burmistrzami. Natomiast obostrzenia sanitarne dotyczą nie tylko urzędów, ale wszystkich pomieszczeń zamkniętych, np. sklepów, w których wciąż istnieje obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa. Rodzaj pracy Urzędu Miejskiego określany jest na podstawie aktualnego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021r., które mówi o tym, że do dnia 5 czerwca br. wciąż obowiązują, znane nam, obostrzenia. Wszelkie zmiany w przyjmowaniu interesantów warunkowane są więc zmianami w rozporządzeniu” – czytamy w odpowiedzi łęczyckiego magistratu.

urząd łęczyca
starostwo łęczyca